Akcijų pirkimas

Tema: Investavimas

Terminas anglų kalba: Stock Buying


 

Akcijų pirkimas biržoje

Akcijos gali būti kotiruojamos (prekiaujamos) biržoje arba nekotiruojamos. Jei jos biržoje kotiruojamos, tuomet tokių akcijų pirkimas bei jų pardavimas yra lengvai įgyvendinama operacija. 

Biržoje kotiruojamų akcijų pirkimas ar pardavimas gali būti sudėtingesnis nebent tais atvejais, jei akcijos yra labai nelikvidžios, ir nėra norimos paklausos bei pasiūlos, arba kainų skirtumas tarp jų yra labai didelis. Tokie atvejai galimi prekiaujant mažai išvystytose rinkose. 


Kaip pirkti akcijas?

Akcijų pirkimas ir pardavimas vertybinių popierių biržoje yra greitai išmokstamas procesas, jei kalbėsime tik apie techninę dalį, o ne pačių akcijų pasirinkimą. Norint pirkti tam tikras akcijas pradžioje reikia atsidaryti vertybinių popierių sąskaitą. Tokias paslaugas teikia FMĮ (finansų maklerio įmonės) bei bankai teikiantys investicines paslaugas. Tereikia nueiti pas vieną tokių paslaugų teikėjų (Finasta, Swedbank, SEB, LHV ar kt.), ir pasirašyti sutartį dėl vertybinių popierių sąskaitos atidarymo.

Pasirašius sutartį, t.y. atsidarius vertybinių popierių sąskaitą, reikia į ją pagal nurodytus rekvizitus pervesti norimą investuoti sumą pinigų. Tuomet reikėtų stebėti informaciją apie pasirinktų vertybinių popierių pasiūlą: kokia kaina ir kokie kiekiai yra siūlomi ("ASK"). Jei pasiūloje nėra tenkinančios kainos bei kiekio, galima palikti savo pavedimą norimam kiekiui bei kainai, ir laukti kol atsiras pardavėjas. 

Pavedimus akcijoms pirkti paprasčiausia pateikti internetu, ir daugelis paslaugų teikėjų tokią galimybę suteikia. Bet jei patogiau, arba internetinėje prekybos sistemoje nėra tam tikros užsienio akcijų biržos, tuomet pavedimus taip pat galima pateikti el. paštu ar telefonu, priklausomai nuo susitarimo su paslaugų teikėju, tačiau tokie pavedimai paprastai kainuoja brangiau.

Pavedimą galima atlikti ir ne prekybos metu, tačiau jis bus vykdomas tik prasidėjus prekybai (įskaitant priešprekybinę sesiją).

Atliekant pavedimą visuomet būtina nurodyti šias sąlygas:

  • vertybinis popierius perkamas ar parduodamas (jo trumpinys bei birža)
  • pavedimo tipas (pirkimas ar pardavimas)
  • vertybinių popierių kiekis
  • kaina
  • pavedimo galiojimo laikas
  • rodomas kiekis (kai kuriose akcijų prekybos platformose)

Galimi pavedimų tipai ar papildomos sąlygos (kurie iš karto gali apimtį dalį aukščiau nurodytų parametrų):

  • Limituotas pavedimas - tai standartinis pavedimas, kur nurodoma konkreti pirkimo ar pardavimo kaina. Jei tai pirkimo kaina - tai bus maksimali kaina, kurią pirkėjas gali mokėti, tačiau jei pasiūloje bus mažesnė kaina, jo pavedimas bus įvykdytas mažesne kaina. 
  • Pavedimas su neskelbiamu dydžiu (pavedimas su rezervu) - jei investuotojas pateikia tokį pavedimą, kiti rinkos dalyviai matys ne visą jo norimą nupirkti ar parduoti vertybinių popierių kiekį, bet tokį, kokį norės rodyti pavedimo teikėjas.
  • Pavedimas rinkos kaina - toks pavedimas, jei tik įmanoma, bus vykdomas tokiomis kainomis, kokios tuo metu yra biržoje galiojančiuose pavedimuose, kol bus užpildytas norimas kiekis. Nelikvidžioje rinkoje tokius pavedimus reikia teikti itin atsargiai.
  • FoK (Fill or Kill) - toks pavedimas vykdomas tik tuomet, jei biržoje yra pasiūla ar paklausa iš karto visam norimam kiekiui ir kainai. Jei nėra - tuomet toks pavedimas nevykdomas, ir iš karto anuliuojamas.
  • FaK (Fill and Kill) - toks pavedimas vykdomas iš karto, jei atitinka biržoje esančią paklausą ar pasiūlą. Jei užpildoma tik dalis pavedimo, likusi dalis anuliuojama.


Kokias akcijas pirkti?

Deja, išsirinkti, kurias akcijas verta pirkti, o kurių ne, yra kas kur sunkiau nei jas nusipirkti. Investicijų profesionalai daugelį metų gilina savo finansų rinkos bei analizės žinias, ir žinoma, jiems taip pat ne visuomet puikiai sekasi. 

Esmė tame, kad rinka yra visuma - ir kažkas ją aplenkia (investuoja geriau nei vidutiniškai), kažkas atsilieka. Jei nesate tikras, kad padarysite tai geriau nei vidutiniškai (rinkoje didelę dalį sudaro profesionalai), tuomet geriau laikytis pasyvaus investavimo strategijos

Bet jei yra noras ir tikėjimas sėkme - gal ir verta išmėginti savo jėgas. Žinoma, reikia gilinti finansų rinkos supratimą, finansų analizės gebėjimus. Tikrai nepakenks naudotis finansiniais rodikliais bei kitais vertinimo metodais. Kai kas sako, ir techninė analizė padeda...


Nekotiruojamų akcijų pirkimas

Jei akcijos biržoje nekotiruojamos, tuomet akcijų pirkimas ar pardavimas yra sudėtingesnis procesas. Padėti sudaryti nekotiruojamų akcijų sandorį gali bet kuri FMĮ ar banko padalinys, tačiau sudėtingoji dalis gali būti surasti akcijų pirkėją ar pardavėją, bei nustatyti teisingą kainą, nes tokiomis akcijomis sandoriai būna palyginti reti.

Uždarųjų akcinių bendrovių akcijų prekyba turi papildomų apribojimų, kuriuos reglamentuoja Akcinių bendrovių įstatymas. 

​IŠMOK INVESTUOTI TEISINGAI:

    

REIKIA PROFESIONALŲ PAGALBOS?

Picture   consult2

 Konsultacijos

  • Nespėjate susitvarkyti su įmonės finansų valdymu?
  • Planuojate verslo investicijas, bet negalite apsispręsti ar verta investuoti?
  • Nesate tikri, ar įmonė dirba pakankamai efektyviai? 
  • Norite pirkti ar parduoti verslą, bet trūksta žinių?

Šiais ir kitais rūpimais finansiniais klausimais -

                      kreipkitės dėl profesionalios finansų konsultacijos

Konsultuoja Finansistas.net autorius. 

Komentarai

Rokas_Lukosius 2016-12-02 17:10:46

Laukiame komentarų!