Įmonės (verslo) pirkimas

Tema: Įmonių finansai

Terminas anglų kalba: Acquisition


Įmonių pirkimas / Įmonės pirkimas / Verslo pirkimas / Įmonės akcijų pirkimas

naudoti 300x250 01 5

Verslo pirkimas vyksta įvairiomis aplinkybėmis: norint plėsti esamą verslą, norint įsilieti į verslą jau įsibėgėjusioje stadijoje, norint investuoti laisvas lėšas, norint perimti konkurentą ar plėstis į naujas rinkas. Pasaulyje nuolatos vyksta verslo konsolidacija ir įsigijimai, Lietuvoje ši rinka taip pat ganėtinai aktyvi.


Kodėl verslas parduodamas?

Norint įsigyti verslą, klausimas, kodėl pardavėjas nori jį parduoti, turėtų būti pirmasis. Jei esamas verslo savininkas nori parduoti verslą, gal jis netiki jo perspektyvomis? Gal būt jaučia, kad reikalai pradėjo blogėti? Pardavimo priežasčių gali būti įvairių, ir ne visuomet jos blogos. Dažnai savininkai tiesiog pasiekia tą amžių, kada pajunta, kad nebegali tinkamai suvaldyti sukurto verslo, arba keičia gyvenimo planus.

Kiek paprasčiau kai įmonę parduoda kita įmonė – tokiu atveju priežastys dažniausiai būna finansinės arba strateginės, ir čia sukčiavimo atvejai retesni (Lietuvoje tikrai pasitaikantys).


Pardavėjo reputacija? 

Kiekviena didesnė įmonė ir verslas yra sudėtingas mechanizmas, su daug reiškinių ir kintamųjų. Visą šią informaciją reikia apdoroti ir įvertinti, nes ji turi reikšmės perkamos įmonės vertei. Todėl svarbu, ar gausite visą reikalingą informaciją, ar esamas savininkas bandys ką nors svarbaus nuslėpti? O gal finansiniai duomenys ne visai teisingi ir reali įmonės padėtis daug blogesnė?

Todėl daug reikšmės turi pardavėjo reputacija. Ar pardavėjas yra anksčiau pardavęs kokį verslą, kaip tam verslui sekasi, ar pirkėjai nesijaučia apgauti? Taip pat svarbu ką apie verslo pardavėją sako tiekėjai, darbuotojai, klientai ar kiti verslo partneriai (jų nuomonė bus dar svarbesnė verslą įsigijus).

Jei reputacija prasta, geriau į būsimus sandorius nesivelti, nebent tikrai žinote ką darote – puikiai pažįstate perkamą įmonę, suprantate jos vertę, ir sudarysite tinkamą sutartį, leisiančią apsiginti nuo galimų netikėtumų.


Patikrinimas ir mokėjimo atidėjimas

Kad tokių netikėtumų būtų kuo mažiau, reikia tinkamai atlikti namų darbus. Pagrindinis iš jų, įmonės patikrinimas, kurio metu tikrinami finansiniai ir teisiniai duomenys. Šio proceso tikslas yra nustatyti ar įmonės turto ir finansinių rodiklių duomenys atitinka tikrovę.

Dažnai pardavėjas prieš parduodant įmonę stengiasi pagražinti rezultatus: fiktyviais sandoriais ar pajamų/sąnaudų pastumdymu tarp laikotarpių finansiniai rezultatai dirbtinai pagerinami, ko pasekoje įmonės finansiniai rodikliai atrodo geriau, ir vertė padidinama. Finansinio patikrinimo metu, tokias manipuliacijas reikėtų identifikuoti.

Nepaisant patikrinimo pastangų, pardavėjas visuomet gali nuslėpti įmonei žalingą informaciją (pvz., neregistruotą skolinį įsipareigojimą). Žinoma, sutartimis galima apsibrėžti, kad pardavėjas atlygintų žalą, tačiau niekada neaišku, kokio lygio ta žala gali būti ir ar bus iš ko ją atlyginti. Todėl rekomenduojama dalį apmokėjimo už perkamą įmonę atidėti tam tikram laikotarpiui.


Ką reikia žinoti perkant verslą?

Žinoti teks labai daug. Reikia išmanyti verslą, finansus, teisę, ekonomiką, mokesčius ir kitas susijusias sritis.

Apie pirkimo proceso eigą ir jo trukmę, finansinį ir teisinį patikrinimą, sandorio kainą, paketo dydį, darbuotojus, pirkimo-pardavimo sutarties tipus, mokesčius, konkurencijos tarybos apribojimus galite paskaityti puslapyje VERSLO PARDAVIMAS.

Reikalinga profesionali pagalba? Kreipkitės dėl konsultacijos čia



Patiko informacija?

Pasidalink nuoroda su draugais ir kolegomis! Kelkime lietuvių finansinį raštingumą kartu!

Komentarai

Rokas_Lukosius 2017-12-29 12:43:49

Laukiam pastebėjimų apie verslo ir įmonių pirkimą!