Tarpbankinės palūkanų normos

Tema: Ekonomika

Terminas anglų kalba: Interbank Rates


Trumpai

Tarpbankinės palūkanų normos – tai palūkanų normos, už kurias tam tikrą valiutą vieni kitiems skolintų (pageidauja/pasiruošę skolinti) didieji pasaulio bankai. 

Plačiau

Pagrindinės (Lietuvos atžvilgiu) tarpbankinės palūkanų normos:

  • EURIBOR (Euro Interbank Offered Rate) – tai vidurkis palūkanų, kuriomis bankai Europoje yra pasiruošę skolinti bei skolintis pinigus eurais. Rodiklį kiekvieną darbo dieną skaičiuoja Europos bankų asociacija. EURIBOR skaičiuojamas skolinimuisi nuo 1 savaitės iki 12 mėnesių (skirtingam skolinimosi periodui – skirtingos palūkanos). Mažmeninės paskolos dažniausiai pririšamos prie 6 arba 12 mėnesių tarpbankinių palūkanų normų. Dažniausiai ilgesnės trukmės palūkanos yra didesnės, tačiau palūkanų mažėjimo laikotarpiu gali būti ir atvirkščiai. 
  • LIBOR (London Interbank Offered Rate) – panašus rodiklis kaip ir EURIBOR, tik šį skaičiuoja Britų bankų asociacija kartu su agentūra „Reuters“. LIBOR kiekvieną darbo dieną nustatomas pagrindinėms pasaulio valiutoms: EUR, USD, GBP, JPY, CHF.
  • VILIBOR (Vilnius Interbank Offered Rate) – istorinės „lietuviškosios“ palūkanų normos, nurodydavusios tarpbankines palūkanas litais. Lietuvoje įvedus eurą, VILIBOR prarado prasmę ir nebeskaičiuojamas. Jį pakeitė EURIBOR, ir reikia manyti tai į naudą paskolų gavėjams, nes VILIBOR paprastai būdavo aukštesnis.

Visos tarpbankinės palūkanų normos daugiausia yra įtakojamos bazinės palūkanų normos, kurią nustato tos šalies (valiutos regiono) centrinis bankas. Taip pat didelę įtaką turi pinigų paklausa bei pasiūla esanti rinkoje bei bankų sistemoje. Reikėtų nepamiršti ir galimo piktnaudžiavimo, bei buvusio LIBOR skandalo dėl manipuliacijų šiomis palūkanų normomis.

Savo ruožtu, prie tarpbankinių normų dažniausiai yra pririštos išduodamų paskolų palūkanų normos. Šių palūkanų svyravimus ypač greit gali pajusti būsto kreditų gavėjai – bemaž visų šių paskolų palūkanos skaičiuojamos kaip tarpbankinė palūkanų norma plius sutarta marža (kuri nuo VILIBOR perėjus prie EURIBOR, kažkodėl pastebimai padidėjo...).

Patiko informacija?

Pasidalink nuoroda su draugais ir kolegomis! Kelkime lietuvių finansinį raštingumą kartu!

Komentarai

Rokas_Lukosius 2016-12-01 18:04:29

Laukiame komentarų!

Rekomenduojame

Mums įdomi Jūsų nuomonė!