Vartotojų kainų indeksas (VKI)

Tema: Ekonomika

Terminas anglų kalba: Consumer Price Index


Trumpai

'Vartotojų kainų indeksas' (VKI) – tai statistinis rodiklis, parodantis kiek vidutiniškai kinta prekių ir paslaugų kainos valstybėje, ar tam tikrame regione. Tai pagrindinis infliacijos rodiklis (infliaciją taip pat rodo 'gamintojų kainų indeksas‘, 'defliatorius‘).

Plačiau

Vartotojų kainų indeksas (VKI) remiasi prekių/paslaugų krepšelio kainų pokyčių vidurkiu. Statistinis prekių ir paslaugų krepšelis apima vidutinio vartotojo dažniausiai perkamas prekes, ir reprezentuoja daugumos pirkėjų pirkinius. Jis neapima visų rinkoje esančių prekių, tačiau jų kiekis pakankamas, kad atspindėtų visos rinkos kainų pokyčius. Į šį krepšelį patenka tik vartojimo prekės (nepatenka gamybai skirtos prekės):

  • Kasdieniam vartojimui: maistas, degalai ir t.t.
  • Ilgalaikiam naudojimui: buitinė technika, drabužiai, avalynė ir t.t.
  • Paslaugos: kirpykla, būstas, poilsis ir t.t.

Vartotojų kainų indeksas gali būti skaičiuojamas lyginant su ankstesniu laikotarpiu (dažniausiai prieš tai buvusiu mėnesiu) arba tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, taip parodant metinę infliaciją (bet tai dar nebus suderintoji vidutinė metinė infliacija, kuri skaičiuojama kaip mėnesių pokyčių vidurkis).

Kiekvienoje šalyje prekių krepšelis gali skirtis. Lietuvoje, palyginti su Vakarų valstybėmis, daug lėšų reikia skirti maistui, transportui, būstui. Lietuvos VKI daugiausia priklauso nuo šių prekių grupių (vartotojų krepšelio sudėtis):

* Šaltinis: statistikos departamentas.

Patiko informacija?

Pasidalink nuoroda su draugais ir kolegomis! Kelkime lietuvių finansinį raštingumą kartu!

Komentarai

Rokas_Lukosius 2016-12-01 17:47:30

Laukiame komentarų!