Laukiame komentarų!
Tema: Ekonomika
Terminas anglų kalba: Consumer Price Index
Trumpai
'Vartotojų kainų indeksas' (VKI) – tai statistinis rodiklis, parodantis kiek vidutiniškai kinta prekių ir paslaugų kainos valstybėje, ar tam tikrame regione. Tai pagrindinis infliacijos rodiklis (infliaciją taip pat rodo 'gamintojų kainų indeksas‘, 'defliatorius‘).
Plačiau
Vartotojų kainų indeksas (VKI) remiasi prekių/paslaugų krepšelio kainų pokyčių vidurkiu. Statistinis prekių ir paslaugų krepšelis apima vidutinio vartotojo dažniausiai perkamas prekes, ir reprezentuoja daugumos pirkėjų pirkinius. Jis neapima visų rinkoje esančių prekių, tačiau jų kiekis pakankamas, kad atspindėtų visos rinkos kainų pokyčius. Į šį krepšelį patenka tik vartojimo prekės (nepatenka gamybai skirtos prekės):
Vartotojų kainų indeksas gali būti skaičiuojamas lyginant su ankstesniu laikotarpiu (dažniausiai prieš tai buvusiu mėnesiu) arba tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, taip parodant metinę infliaciją (bet tai dar nebus suderintoji vidutinė metinė infliacija, kuri skaičiuojama kaip mėnesių pokyčių vidurkis).
Kiekvienoje šalyje prekių krepšelis gali skirtis. Lietuvoje, palyginti su Vakarų valstybėmis, daug lėšų reikia skirti maistui, transportui, būstui. Lietuvos VKI daugiausia priklauso nuo šių prekių grupių (vartotojų krepšelio sudėtis):
Konsultacijos
Šiais ir kitais rūpimais finansiniais klausimais -
kreipkitės dėl profesionalios finansų konsultacijos.
Konsultuoja Finansistas.net autorius.
Laukiame komentarų!
Deja bet taip. Investuojant reikia tarpininkui patikėti pinigus, o patikint pinigus, patikimumas ir reputacija yra svarbiausia.
Visada yra kas skolina: Savy, Paskolų klubas, Finbee ir t.t.
Su nežinomais brokeriais greitai galima prarasti visus pinigus.
Įdomi tema. Infliacijos lygis priklauso nuo politikos. Ar jis realus didesnis nei oficialus? Galbūt. Tačiau kaip tiksliai išmatuoti?
Koks iš tiesų optimalus infliacijos lygis?
------------------------------------------------------------