Perkamoji galia

Tema: Ekonomika

Terminas anglų kalba: Purchasing Power Parity


Trumpai

Perkamoji galia – tai pinigų savybė, parodanti kiek prekių ir paslaugų gali būti nupirkta už tam tikrą kiekį pinigų tam tikroje rinkoje, tam tikru metu. 

Plačiau

Iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti, kad pinigai yra pinigai, ir nėra čia daug ką diskutuoti. Tačiau realybėje, už 1000 EUR nusipirksite labai skirtingą tų pačių prekių kiekį, jei vieną sykį jas pirksite Norvegijoje, o kitą sykį Tailande. Ypač jei tos prekės gaminamos vietinėje šalyje (importuotoms prekėms skirtumai ne visuomet tokie ryškūs).   

Taip pat nevienodą prekių kiekį nusipirksite už 1000 USD JAV rinkoje toje pačioje vietoje, jei vieną sykį tai darėte 1950 metais, o kitą sykį šiais metais. Per ilgą laikotarpį infliacija neišvengiamai susilpnina kiekvienos valiutos perkamąją galią, net ir kalbant apie stipriausias pasaulio valiutas.

Norint įvertinti, kiek iš tiesų galima už pinigus nupirkti prekių ar paslaugų, skaičiuojama pinigų perkamoji galia. Kaip taisyklė, pinigų perkamoji galia yra didesnė skurdesnėse valstybėse, nes ten kainos mažesnės. Tačiau ten gyvenantys žmonės disponuoja kur kas mažesnėmis pinigų sumomis, ir žinoma, negali nusipirkti tiek prekių bei paslaugų, kiek gali turtingų valstybių gyventojai.

'Perkamosios galios paritetas' ('Purchasing Power Parity') – tai ekonominis rodiklis (teorija), parodantis kiek valiutos santykis turėtų būti pakoreguotas, kad už tą patį pinigų kiekį skirtingose rinkose būtų galima nupirkti vienodą prekių ir paslaugų kiekį.

Patiko informacija?

Pasidalink nuoroda su draugais ir kolegomis! Kelkime lietuvių finansinį raštingumą kartu!

Komentarai

Rokas_Lukosius 2016-12-01 17:51:17

Laukiame komentarų!