Ekonominis ciklas (Verslo ciklas)

Tema: Ekonomika

Terminas anglų kalba: Economic Cycle


Trumpai

Ekonomikos ciklai – tai rinkos ekonomikos svyravimai, formuojami kilimo bei smukimo stadijų. Tokie periodiniai svyravimai-ciklai yra bemaž neišvengiami, tik jų stiprumas bei trukmė būna skirtingi.

Plačiau

Verslo (ekonominio) ciklo stadijas signalizuoja daugelis ekonominių rodiklių: BVP dydis, prekybos rodikliai, gamintojų indeksai, nedarbo rodikliai, ir daugiau mažiau visi kiti ekonominiai rodikliai. Bene pats stipriausias ir ankstyviausias rodiklis yra akcijų indeksai, nes būtent investuotojai ir prekiautojai stengiasi pirmieji įvertinti būsimus ekonominius pokyčius, ir padaryti atitinkamus investicinius sprendimus. Kai jau visi rinkos dalyviai mato didžiulį ekonomikos nuosmukį – daryti investicinius sprendimus paprastai būna per vėlu.

Ekonominio ciklo stadijos

  • Kilimas – tai visiem labiausiai patinkantis laikotarpis. Auga vartojimas, investicijos didėja, kuriasi naujos darbo vietos, auga kapitalo rinkos, deja, prekių bei paslaugų kainos taip pat.
  • Pikas – nedarbo lygis pasiekia minimalų lygį, o investicijos maksimalų, pastebimai auga kainos, šalies BVP taip pat pasiekia rekordines aukštumas.
  • Smukimas – vartotojų pasitikėjimas smunka, krenta investicijos, didėja nedarbo lygis, smunka kapitalo rinkos.
  • Nuosmukis/krizė – nedarbo lygis aukštas, investicijos minimalios, smukęs vartojimas.


Kodėl ekonominiai ciklai atsiranda?

Skirtingos ekonomikos teorijos skirtingai aiškina ciklų atsiradimo priežastis. Tačiau reikia manyti (FINANSISTAS.net vertinimu), didžioji dalis priežasčių visgi glūdi žmonių psichologijoje. Galima nuspėti, jei verslą ir vartojimą valdytų robotai – ekonominių svyravimų išvengtume. Na, bet kokiu atveju tikėkimės, kad taip neatsitiks.

Ciklo pradžia elementari – ekonomikai nuosekliai augant, vartotojų ir gamintojų pasitikėjimas pradeda augti. Verslas ir gyventojai drąsiau ima paskolas, pradeda kilti kainos, susidaro įvairūs turto burbulai, priimami rizikingesni sprendimai (godulys?). Bet amžinai tai tęstis negali, vėliau ar anksčiau turto kainų kryptis turi apsiversti, tuomet dėl didelio finansinio sverto prasideda pirmieji bankrotai, vėliau sekantys, tada iškyla pavojus finansinės sistemos  stabilumui, toliau krenta turto kainos, krenta rinkos dalyvių pasitikėjimas ir t.t.


Ekonominių ciklų trukmė

Standartiškai laikoma, kad vidutiniškai verslo ciklas trunka 7-10 metų. Tačiau jei taip būtų visuomet, investavimas būtų labai nesudėtingas procesas. Deja, kiekvienas ekonominis ciklas kitoks, ir kiek jis truks – tiksliai nuspėti neįmanoma. Kartais ne tik neįmanoma nuspėti kiek kurios ciklo stadijos truks, bet netgi sunku pasakyti, ar jau tikrai ciklas baigėsi ir prasidėjo kitas...


Ekonominių ciklų mažinimas

Verslo ciklų švelninimas – yra valstybės užduotis. Nors vėlgi, yra skirtingų ekonomikos teorijų, skirtingai vertinančių kišimosi į verslą poreikį, tačiau reikia pripažinti, kad dauguma valstybių vienaip ar kitaip tą daro (nors sunku prisiminti, ką Lietuvos valdžia darė šiam labui per paskutinę krizę...).

Noras išlaikyti laisvą rinką yra suprantamas, tačiau jei didžiosios valstybės (mažųjų valstybių ekonomikos bet kokiu atveju priklausomos nuo didžiųjų prekybos partnerių) visiškai nesistengtų sušvelninti ciklų, krizės būtų tikrai ilgos ir labai skausmingos.

Valstybės turi nemažai įrankių verslo ciklams įtakoti: bazinių palūkanų normų nustatymas, obligacijų supirkimas (pinigų kiekis rinkoje), atsargų normos bankams, kreditus išduodančių taisyklių ribojimas, valstybės išlaidos, rinkos dalyvių švietimas.

 


 

Domitės ciklais? Sakoma, istorija linkusi pasikartoti. Panagrinėkite praėjusio ciklo Baltijos šalių ekonomikos apžvalgą.

Patiko informacija?

Pasidalink nuoroda su draugais ir kolegomis! Kelkime lietuvių finansinį raštingumą kartu!

Komentarai

Rokas_Lukosius 2016-12-01 17:51:55

Laukiame komentarų!