Laukiame komentarų!
Tema: Ekonomika
Terminas anglų kalba: Inflation
Trumpai
'Infliacija' yra procentinis dydis, kuriuo padidėja prekių bei paslaugų krepšelio kainos. Galima sakyti, kad infliacija taipogi yra dydis, kuriuo nuvertėja pinigai, nes brangstant prekėms ir paslaugoms mažėja pinigų perkamoji galia. Pavyzdžiui, jei 9 metus laikytųsi 8 proc. metinė infliacija (visas rodiklis per šį laikotarpį sudarytų 100 proc.), tuomet po 9 devynerių metų už tą pačią sumą pinigų būtų galima nusipirkti per pus mažiau prekių nei laikotarpio pradžioje.
Plačiau
Kol infliacija yra normaliose ribose, jos įtaka nėra smarkiai jaučiama, tačiau šis rodiklis visuomet itin akylai stebimas ekonomistų. Didėjanti infliacija gali stipriai paveikti taikomas ekonomines priemones, o tai ženkliai įtakoja finansų rinkas bei visą ekonomiką.
Kas yra tos 'normalios infliacijos ribos' gali skirtis nuo rinkos išsivystymo lygio. Pavyzdžiui, jei brandžioje rinkoje sveika metinė infliacija bus 1-3 proc., tai besivystančioje rinkoje normaliu reiškiniu galima laikyti 2-8 proc. metinį kainų prieaugį. Kadangi Lietuva yra įsivedusi eurą, infliaciją šioje srityje reguliuoja ECB (Europos Centrinis Bankas). Pastarasis siekia, kad infliacija šalyje būtų 2 procentai. Jei infliacija mažesnė, centrinis bankas užsiima skatinamąja pinigų politika, ir atvirkščiai.
Kainų pokyčiai ūkyje gali būti matuojami skirtingais indeksais:
Jei kainų augimas pasiekia labai aukštą lygį (daugiau nei 100 proc. per tris metus), ji perauga į 'hiperinfliaciją'. Jei kainų pokytis tampa neigiama, toks reiškinys vadinamas 'defliacija'. Besivystančios arba labai didelių problemų turinčios rinkos taip pat gali susidurti su stagfliacijos rizika, kuomet aukšta infliacija pasireiškia kartu su ekonomikos stagnacija.
Infliacija yra svarbus rodiklis tiek ekonominiu, tiek investiciniu požiūriu. Jei investicijų grąža nesiekia kainų didėjimo, tuomet realioji grąža yra neigiama. Bendras kainų didėjimas yra ypatingai žalinga fiksuoto pajamingumo vertybiniams popieriams, tuo tarpu investicijos į akcijas ar nekilnojamą turtą - ilguoju laikotarpiu linkę absorbuoti infliacijos įtaką, ir išlaikyti savo tikrąją vertę.
* Statistikos departamentas. Vartotojų kainų pokyčiai apskaičiuoti pagal vartotojų kainų indeksą, gruodžio mėnuo, palyginti su praėjusių metų gruodžio mėnesiu. Lyginant vidutinę metinę infliaciją matysite kiek kitokius rezultatus, bet melo formų yra įvairių, rinkitės priimtiniausią.
Skaičiuoklė
Patiko informacija?
Pasidalink nuoroda su draugais ir kolegomis! Kelkime lietuvių finansinį raštingumą kartu!
Laukiame komentarų!
Pasakos čia sekamos ir tiek. infliacija 2% :DDD JO sapnuose. Metinė infliacija minimum buna bent 5%. Oficiali infliacija yra melas ir klastote. Ivedus eura infliacija buvo vapsie 20% jei ne daugiau, o statistikoje to net nesimato.
Tomai, įdomi teorija. Iš dalies sutikčiau, bet visuomet reikia argumentų :)
Naujas straipsnis: https://www.finansistas.net/straipsniai/ai-poveikis-lietuvos-ekonomikai
Įvairių matavimo būtų, kad ir tas Big-Mac indeksas. Aišku, visur daug niuansų, tačiau laikui bėgant patys galime palyginti tam tikrų daiktų kainas, ir...
Panašu, kad Lietuvos būsto rinka bus pastaruosius kelis metus tarp geriausių Europoje. Kainos atsilaikė, burbulas, jei toks buvo - nesubliūško. Prieža...
Auksas kaip investicija turi savo nišą, nors ir nėra mėgiamas visų investuotojų. Dažnai auksas naudojamas kaip alternatyva pinigams (ar pinigų rinkos ...
Tai kur tas ilgai lauktas kritimas? Kiek dar sugebės laukti tie, kuriems reikia būsto gyventi, ir jau laukė du metus? Kai kantrybė baigsis, pokyčiai g...
------------------------------------------------------------