P/NAV rodiklis (Akcijos kainos ir grynosios turto vertės santykis)

Tema: Finansiniai rodikliai

Terminas anglų kalba: P/NAV (Price to Net Asset Value) Ratio


Trumpai

P/NAV rodiklis (akcijos kainos ir grynosios turto vertės santykis) – santykinis rinkos rodiklis, naudojamas įmonių akcijų vertinimui. Šis rodiklis parodo kiek įmonės akcijos kainuoja lyginant su jos grynąja aktyvų verte. Rodiklio pavadinimas yra angliško termino „Price to Net Asset Value“ trumpinimas.

Plačiau

Dažniausiai šis rodiklis yra naudojamas nekilnojamo turto kompanijoms lyginti bei vertinti. Iš dalies jis yra panašus į P/B rodiklį, tačiau esminis skirtumas yra tas, kad P/NAV naudoja rinkos, o ne buhalterines vertes. Rinkos vertės daugeliu atveju yra daug tikslesnės finansinei analizei nei buhalteriniai duomenys.

Rodiklio vertinimas

Traktuojama, kad P/NAV yra patrauklus rodiklis, kuomet jis yra mažiau negu 1. Kuo mažiau, tuo patraukliau tokia investicija turėtų atrodyti. Žinoma, viskas priklauso ir nuo to, kokia situacija rinkoje, kokios turto kainų tendencijos, kada buvo atlikti vertinimai, naudotini NAV vertei nustatyti.

Kalbant apie nekilnojamo turto kompanijas, reikėtų atkreipti dėmesį kokio tipo tai kompanija: investuotojas ar vystytojas. Jei tai daugiau vystymo kompanija, kuri pastačiusi ir išnuomojusi nekilnojamo turto objektus juos parduoda, tai jos balanse didžiąją turto dalį sudarys žemė ir nebaigtas vystyti turtas. Tokių įmonių NAV yra labiau teorinis dydis, ir remtis juo reikėtų ganėtinai atsargiai.

Skaičiavimas (formulė)

P/NAV = Akcijos kaina / NAV vienai akcijai

Taip pat galima skaičiuoti ir taip (kai yra išleistos tik paprastosios akcijos):

P/NAV = Kapitalizacija / (Įmonės turto rinkos vertė – Įmonės įsipareigojimai)

* Skaičiuojant šį rodiklį galima remtis finansinėse ataskaitose randamu NAV (grynąja turto verte), tiek ir skaičiuoti pačiam. Tačiau norint tiksliai paskaičiuoti NAV reikšmę, reikia labai detaliai pažinoti įmonės turtą ir jų rinkos vertes, kas įmanoma tik tos srities specialistams.

Pavyzdys

Įmonė yra išleidusi tik paprastąsias akcijas – 2‘000 vnt., viena akcija biržoje kainuoja 2 EUR, visas turtas vertintojų buvo įvertintas 8‘000 EUR, o visi įmonės įsipareigojimai yra lygūs 3‘000 EUR. Tuomet:

P/NAV =2000*2 / (8000 – 3000) = 0,8


Skaičiuoklė

Patiko informacija?

Pasidalink nuoroda su draugais ir kolegomis! Kelkime lietuvių finansinį raštingumą kartu!

Komentarai

Rokas_Lukosius 2016-11-30 15:34:57

Laukiame komentarų!