Žaliavos

Tema: Investavimas

Terminas anglų kalba: Commodities


Trumpai

Žaliavos, kai kalbame apie finansus ir finansų rinkas, yra bazinė žemės ūkio produkcija ar iškasenos, kuriomis prekiaujama biržose, ir kurių kainą galima stebėti itin tiksliai. Tuo tarpu pramonėje tai yra visos medžiagos, naudojamos gamybos procese.

Plačiau

Patį žodį žaliava galima suprasti dvejopai. Žiūrint, buitiškai, tai yra visos medžiagos skirtos vienokiai ar kitokiai produkcijai gaminti, tačiau finansine prasme, žaliavomis laikomi resursai, kurie prekiaujami žaliavų biržose.

Kad jomis būtų galima masiškai prekiauti, tokios žaliavos turi būti ganėtinai lengvai ir tiksliai standartizuojamos - kad jomis būtų galima prekiauti vienodomis kainomis. Pavyzdžiui, nebūtų lengva standartizuotai prekiauti vynu, kurio kokybė priklauso nuo daugelio elementų. Tuo tarpu kokybiškai gana lengva apibrėžti tokius resursus kaip naftą, kurios pristatymo vieta bei kaina gali skirtis priklausomai nuo rūšies (WTI, Brent).

Yra du pagrindiniai žaliavų tipai:

  • Iškasenos (baziniai resursai) apima tiek energetinius išteklius (nafta, anglis, dujos, benzinas, dyzelinis kuras, elektra ir kt.), tiek ir metalus (auksas, sidabras, platina, varis, aliuminis, cinkas, švinas ir kt.). Būtina atkreipti dėmesį, kad ne visomis iškasenomis bei jų produkcija yra prekiaujamos biržose. Pavyzdžiui, plienas bei jo produkcija atrodo kaip tipinė žaliava, tačiau tokiais produktais biržose nėra prekiaujama. Kitas pavyzdys: gamtinėmis dujomis biržoje yra prekiaujama JAV, tačiau nėra Europoje, kur kaina nustatoma tarpusavio susitarimu, remiantis kitų išteklių kainomis biržose.
  • Žemės ūkio produkcija apima tiek pirminius žemės ūkio produktus (kviečiai, kukurūzai, ryžiai, kakava ir kt.), tiek ir daugiau ar mažiau apdorotus (sūriai, cukrus, skerdiena, apelsinų sulčių koncentratas). Gal būt, maisto gurmanai pasakys, kad kiekvieno iš šių produktų kokybė bei skonis gali stipriai skirtis, tačiau šių, biržose prekiaujamų žaliavų, pardavėjai siūlo produkciją masiniam vartojimui siekdami, kad ji atitiktų pigiausių produktų kategoriją.

Patiko informacija?

Pasidalink nuoroda su draugais ir kolegomis! Kelkime lietuvių finansinį raštingumą kartu!

Komentarai

Rokas_Lukosius 2016-12-01 15:33:52

Laukiame komentarų!