Investicijos

Tema: Investavimas

Terminas anglų kalba: Investments


Trumpai

Investicijos  - tai priemonės, kurios leidžia mums laikui bėgant atgauti didesnę sumą nei buvo išleista. Jei išleidžiame kam nors 10 eurų, ir žinome, kad dėl to vėliau sugrįš 20 eurų – tai jau investicija. Iš principo visus pirkinius arba pinigų leidimo būdus galime skirstyti į vartojimą arba investicijas.  Taip pat gali būti ir mišrių variantų, kurie gali būti ir investicija, bet tuo pačiu ir duoti vartojamąją naudą, pavyzdžiui, nekilnojamasis turtas.

Plačiau

Investicijos reikalingos tiems, kas turi laisvų lėšų, ir nori iš jų turėti daugiau naudos ateityje. Vien tik laikant turimas lėšas - jos panaudojamos neefektyviai. Pinigai turi dirbti, o juos įdarbinti padeda investicijos.  Iš investicijų tikimasi susigrąžinti didesnę sumą nei investuota, nors tam garantijos būna ne visada. Bet jei įsigyjame kažką, tikėdamiesi iš to uždirbti, tai jau investicija. 

Aišku, tikras investuotojas čia galėtų ginčytis, kad galima ką nors nusipirkti turguje, ir greitai parduoti brangiau, ir tai bus spekuliacija, o ne investicija.  Kad atskirti spekuliaciją nuo investavimo, dėmesį reikėtų kreipti į trukmę – investavimas yra ilgalaikis procesas, nors sunku tiksliai pasakyti, kur baigiasi investavimas ir prasideda spekuliavimas.  Investicijos gali būti finansinės ir nefinansinės.

Investicijų klasifikacija

Finansinės investicijos (vertybiniai popieriai):

  • Akcijos (nuosavybės vertybiniai popieriai) - šiuos vertybinius popierius drąsiai galima vadinti populiariausiomis investicijomis. Akcijos leidžia tapti įmonės dalininkais, ir uždirbti iš dividendų ar įmonės vertės didėjimo.
  • Obligacijos (skolos vertybiniai popieriai) - fiksuoto pajamingumo investicijos, kurias išleidžia tiek įmonės, tiek ir valstybės ar jų smulkesni valdžios vienetai. 
  • Grynieji pinigai (ir grynųjų pinigų priemonės) - tai pinigai sąskaitose, indėliai, trumpalaikės obligacijos, ir kitos panašios saugios trumpalaikio investavimo priemonės, uždirbančios tam tikras palūkanas.
  • Žaliavos (gali būt ir prie nefinansinių investicijų) - naudojantis finansinėmis priemonėmis galima investuoti į įvairias žaliavas: auksą, naftą ir pan.
  • Išvestinės priemonės - įvairios sudėtingesnės struktūros finansinės priemonės, skirtos apsidraudimui, arba spekuliacijai.
  • Investiciniai fondai - tai aktyviai arba pasyviai valdomi investicijų portfeliai, kurių dalininku gali tapti kiekvienas (neskaitant tam tikrų išimčių) investuotojas.
  • Investicijos P2P platformose - tai palyginti nauja galimybė investuotojams, kuri nėra tikras vertybinis popierius. Turintys lėšų asmenys šiose platformose gali jas skolinti platformos klientams.


Nefinansinės investicijos (materialiosios investicijos):

  • Nekilnojamas turtas - nors dažniausiai nekilnojamas turtas perkamas savoms reikmėms, dažnai jis įsigyjamas ir kaip investicija. Galima grąža tiek iš nuomos, tiek iš vertės padidėjimo.
  • Kolekcinės vertybės ar kitas turtas (auksas ar kitos žaliavos) - pasaulyje yra daug vertę išlaikančių dalykų: paveikslai bei kiti meno kūriniai, sendaikčiai, vynai ir kt.
  • Veikloje naudojamas materialusis turtas – įmonėse turtas reikalingas norint vystyti veiklą bei uždirbti pelną. Didesnio turto pirkimas visuomet vertinamas kaip investicija, skaičiuojant tikėtiną grąžą.
* Rizikos ir grąžos lygis realybėje stipriai varijuoja priklausomai nuo rinkos sąlygų. Tai yra, jei palūkanos rinkoje mažėja, mažėja tiek pinigų rinkos priemonių (ir indėlių), tiek obligacijų palūkanos, taip pat atitinkamai mažėja ir kitų investicijų potenciali grąža. Ir atvirkščiai - kai rinkoje palūkanos didėja, didėja ir visų investicijų potenciali grąža.  Taip pat prie aukštos infliacijos sąlygų tikėtina grąža būtų aukštesnė nei pavaizduota investicijų palyginimo grafike.
** Kiekvieną turto klasę būtų galima skaidyti smulkiau nei čia pavaizduota.
*** Teoriškai galimi nuostoliai gali būti skirtingi bei didesni nei čia pavaizduota.

Spauskite čia norėdami atsidaryti vertybinių popierių sąskaitą Interactive Brokers (puikios sąlygos).
NORI PRADĖTI INVESTUOTI? PERSKAITYK "STARTERĮ":

Patiko informacija?

Pasidalink nuoroda su draugais ir kolegomis! Kelkime lietuvių finansinį raštingumą kartu!

Komentarai

Rokas_Lukosius 2016-12-01 15:27:41

Laukiame komentarų!

Paulina 2019-06-18 21:17:37

Ar įmonės atsiskaitomojoje sąskaitoje turi būti kuo daugiau pinigų?