Vertybiniai popieriai

Tema: Finansų rinkos

Terminas anglų kalba: Securities


Trumpai

Vertybiniai popieriai – tai finansinės priemonės, suteikiančios teisę į tam tikrą turtą. Tai akcijos, obligacijos, investiciniai fondai bei išvestinės finansinės priemonės. Šiais laikais vertybiniai popieriai dažniausiai būna elektroniniai, o popierius likęs tik pavadinime.

Plačiau

Šių finansinių instrumentų rinka yra didžiulė, o investavimas be jų - būtų sunkiai įsivaizduojamas. Vertybiniai popieriai gali būti listinguojami biržoje, taipogi ir prekiaujami privačiai ar OTC rinkoje

Vertybinius popierius gali išleisti vyriausybės, savivaldybės, finansinės institucijos, fiziniai asmenys; bet dažniausiai juos išleidžia įmonės: tiek AB, tiek UAB (nors prekyba UAB akcijomis yra gerokai labiau apribota nei akcinių bendrovių akcijomis). 

Pagrindinės vertybinių popierių rūšys:

  • Akcijos - tai nuosavybės vertybinis popierius. Akcijos, priklausomai nuo jų dalies, jų savininkui suteikia teisę į įmonės valdymą, dividendus bei kitas išmokas. Prie akcijų galima priskirti ir papildomą vertybinių popierių rūšį - 'depozitoriumo pakvitavimus'.
  • Obligacijos - tai skolos (fiksuoto pajamingumo) vertybinis popierius, kurio leidėjas obligacijų savininkui įsipareigoja išpirkti obligacijas (taip grąžinti paskolintus pinigus) suėjus jų terminui, bei sumokėti sutartas palūkanas. 
  • Investiciniai fondai - tai pusiau išvestinės priemonės, investuojančios į kitus finansinius instrumentus. Paprastai investicinių fondų investicijų portfelis būna sudarytas iš akcijų ar obligacijų, o konkrečiai tai priklauso nuo fondo krypties bei strategijos. 
  • Išvestinės finansinės priemonės - tai tokios finansinės priemonės, kurių vertė priklauso nuo kitų vertybinių popierių vertės rinkoje. Populiariausios išvestinės priemonės yra: opcionai (pasirinkimo sandoriai), fjurečiai (ateities sandoriai), forvardai (išankstiniai sandoriai) bei apsikeitimo sandoriai.
  • Indėlių sertifikatai - tai pusiau obligacijos, pusiau indėliai (deja, indėlių draudimas negalioja), pritaikyti mažmeniniams investuotojams.
  • Taupymo lakštai - tai valstybės sukurtos investicinės priemonės, leidžiančios gyventojams skolinti valstybei pinigus tiesiogiai nedidelėmis sumomis. 
  • Čekiai - vietoje išrašomi popieriai, jų gavėjui suteikiantys teisę į tam tikrą pinigų sumą (kurią jis gali išsigryninti banke). Dėl vienokių ar kitokių priežasčių čekiai Lietuvos rinką aplenkė.

Iš esmės visi vertybiniai popieriai yra skirstomi į skolos arba nuosavybės. Pagrindiniai nuosavybės vertybiniai popieriai yra akcijos, o pagrindiniai skolos - obligacijos. 

Kai kuriais, tačiau ne visais, vertybiniais popieriais prekiaujama vertybinių popierių biržose. Ten sandoriai dažniausiai sudaromi akcijomis, obligacijomis, biržose prekiaujamais fondais (ETF), išvestinėmis priemonėmis. Kitais vertybiniais popieriais gali būti prekiaujama tiesiogiai (be biržos pagalbos), jei jų nuosavybė gali būti perleidžiama.


Investavimas į vertybinius popierius

Kalbant apie praktinį investavimą bei rinkos struktūrą - daugiausia dėmesio, žinoma, reikėtų skirti akcijoms ir obligacijoms - būtent šiose turto rūšyse sukauptos didžiausios pinigų sumos. Priklausomai nuo akcijų rinkų stadijos, šios dvi rinkos nuolatos konkuruoja tarpusavyje. 

Įvairūs fondai taip pat valdo milžiniškas pinigų sumas, tačiau neskaitant kai kurių išimčių, dauguma jų investuoja į akcijas (kotiruojamas biržoje arba privačių bendrovių), obligacijas ar išvestines finansines priemones.

Smulkieji investuotojai į akcijas bei obligacijas investuoja tiek tiesiogiai, tiek ir kitų vertybinių popierių - investicinių fondų, pagalba. Seniau investicijos per investicinius fondus nebuvo labai efektyvios, tačiau smarkiai išaugus ETF fondų (kaip ir kitų fondų su mažais mokesčiais) pasiūlai, toks investavimas pasidarė kur kas labiau prieinamas. 


Kaip jie atrodo?

Pats pavadinimas 'vertybinis popierius' atsirado dar tais laikais, kai šie buvo materialūs - tai yra fizinis dokumentas, nurodantis tokio popieriaus esmę ir sąlygas. Tuo tarpu šiais laikais, neskaitant čekių, pagrindiniai vertybiniai popieriai yra skaitmeniniai įrašai apskaitą vykdančiuose depozitoriumuose, ir jokių fizinių dokumentų akcijų ar obligacijų pirkėjai negauna. 


Išmokite investuoti į vertybinius popierius:

Patiko informacija?

Pasidalink nuoroda su draugais ir kolegomis! Kelkime lietuvių finansinį raštingumą kartu!

Komentarai

Rokas_Lukosius 2016-12-02 15:48:54

Laukiame komentarų!