Elektros kainos Lietuvoje ir pas kaimynus

2022 08 30

Elektros kainos - viena karščiausių temų pastaruoju metu. Žinoma, ši tema neaplenkė ir Lietuvos gyventojų. Pakilus žaliavinių energetinių išteklių kainoms (nafta, dujos, anglis, malkos), elektros kainos, žinoma, taip pat stengėsi neatsilikti. Pagrindinis klausimas, kaip šiandien realiai atrodo Lietuvos situacija lyginantis su ES kaimynais, bei didžiosiomis šalimis, kurios susiduria su panašiomis aplinkybėmis. 

Galutinė vartotojų kainos situacija dėl įvairių grandžių bei valstybės kišimosi gali būti kiek kitokia, tačiau nesunkiai galime palyginti didmeninę kainą, skelbiamą elektros biržoje Nord Pool. 

Šiame grafike, matome vidutines savaitines elektros kainas nuo 2022-ųjų metų pradžios. Lyginantis su pagrindiniais kaimynais: Latvija, Estija, Lenkija, bei didžiomis ES šalimis (Lietuva, raudona diagrama), turime tokią situaciją:

Elektros kainu palyginimas su kitomis salimis 2022

Kaip matome, pirmąjį pusmetį, elektros kainos Lietuvoje lygiavosi su žemiausiomis kainomis (Estija, Latvija, Lenkija), o brandesnėse rinkose (Vokietijoje, Prancūzijoje) elektra buvo brangesnė. Deja, paskutiniais mėnesiais tendencija pasikeitė, Lietuvos bei Latvijos elektros kainos smarkiai atitrūko nuo Estijos bei Lenkijos kainų, ir "mušė rekordus" kartu su didžiosiomis valstybėmis, kur kainos taipogi ženkliai pasistiebė aukštyn. 

Panašu, jog estai ir lenkai kažką darė teisingiau. Reiktų nepamiršti, kad Lenkijoje dar gan aktyviai naudojama anglis, o elektra iš dujų šiuo metu, ko gero, yra brangiausia. Žinoma, lyginantis plačiau, galime pastebėti, kad pastebimai mažesnė didmeninės elektros kaina buvo ir Suomijoje, Švedijoje, Norvegijoje. Vis tik šios šalys turi kiek kitokias gamtines bei išteklių sąlygas, tad galbūt nėra visai teisinga į jas lygiuotis. 

Bet kokiu atveju, situacija tikrai problematiška, ir pagrindinė problema, kurią reikėtų spręsti yra ne našta gyventojams (kas politikams, žinoma, aktualiau), bet našta verslui ir jo konkurencingumas. 

 

Sėkmės dirbant bei investuojant,

Rokas Lukošius


Šioje svetainėje pateikiamas turinys yra finansistas.net nuomonė bei gali būti subjektyvus. Autorius gali turėti tiesioginį interesą dėl vienokių ar kitokių vertybinių popierių vertės. Tai yra informacinio pobūdžio pranešimas, kuris nėra ir negali būti traktuojama kaip investavimo rekomendacija ar tyrimas.

Patiko informacija?

Pasidalink nuoroda su draugais ir kolegomis! Kelkime lietuvių finansinį raštingumą kartu!

Komentarai

Rokas_Lukosius 2022-08-30 08:06:58

Ar tikrai Lietuvoje elektra brangiausia?

Tomas_Kapaciauskas 2022-08-31 07:38:58

pas mus daug kas brangiausia. Elektra gal ir nebrangiausia, bet prie brangesnių. Turime ir saulės, ir vėjo, ir biokuro, ir pigesnius statybos kaštus nei vakarų Europoje, bet vis tiek nesugebėjome užsitikrinti stabilesnės elektros vietinio tiekimo.

Andrius 2022-08-31 13:24:41

Saulės palyginti ne tiek daug ir turime, kaip pietinės šalys. Neaišku kodėl dabar čia toks vajus dėl saulės elektrinių, ir belieka laukti kol šitas burbulas subliūkš. O dėl vėjo, hidro, bio tikrai yra kur pasistūmėti.

atgal