Ką toliau veikti naftos kompanijoms?

2021 05 27

Vakarykštis Nyderlandų teismo sprendimas išsakė savo nuosprendį energetikos gigantui - „Royal Dutch Shell“ kompanijai. Nuosprendis gal ir nebuvo kaip „perkūnas iš giedro dangaus“, tačiau vis tiek netikėtas, o jo poveikis gali būti labai platus, ir ko gero, privers ne vieną kompanijos vadovybę permąstyti savo strategiją ir veiksmų planą.

Hagos teismas šiai kompanijai nurodė sumažinti anglies emisijas 45% iki 2030 metų lyginant su 2019 metų lygiu. Sprendimas unikalus tuo, kad tai pirmas kartas, kai privati kompanija įpareigojama vykdyti Paryžiaus klimato susitarimą, kuris iki šiol buvo tik vyriausybių pareiga. Toks precedentas gali turėti labai plačius padarinius daugiausia teršiančių sektorių atstovų veikloje.

Žinoma, kompanija ginčys sprendimą ir procesas gali užsitęsti dar ne vienerius metus. Tačiau energetikos kompanijų pastangos neišvengiamai turės padidėti siekiant atlaikyti didėjantį spaudimą. Galutinis "Shell" tikslas yra iki 2050 anglies emisijas sumažinti 100%. Sunku net įsivaizduoti, ką tai reiškia kompanijai, kuri iš esmės išgauna naftą (bei dujas), ją perdirba ir parduoda degalus klientams savo mažmeniniame tinkle. Reikia paminėti, kad emisijos sumažinimas apima ne tik pačios kompanijos anglies emisijas, bet ir savo klientams parduodamos produkcijos.

Tokį ilgalaikį tikslą „Shell“ jau turėjo jau kuris laikas, tačiau kol galutinis terminas toli, ryškiausi veiksmai buvo strategijos, planai ir viešieji ryšiai, bei tam tikri palaipsniui vykdomi sprendimai. Tačiau olandų teismas nurodė, jog daroma gerokai per mažai, ir progresas turi būti ženkliai paspartintas.

„Shell“ emisijų mažinimo planą dėliojo taip:

shell

 

Taigi, teismo nurodytasis sumažinimas 45% iki 2030 iš esmės perkeltų kartelę į kitą lygį siekiant galutinio tikslo, nors ir ankstesni tikslai atrodė pakankamai ambicingi. Taip pat, teismo nurodymu, veiksmai siekiant mažinti emisijas turi būti pradėti nedelsiant, nes kitu atveju įmonei gali būti pritaikyti įvairūs apribojimai.

Ką tai reiškia išsivysčiusių ekonomikų naftos kompanijoms? Kol kas, ko gero, reiškia tolimesnį bylinėjimąsi, o šio rezultatams tęsiant savo kryptį, neišvengiamai teks pardavinėti naftos telkinius, kuriuos, tikėtina supirks ne Vakarų valstybių kompanijos, o atstovai iš šalių, kur taisyklės lankstesnės, o įvairūs aktyvistai mažiau girdimi. Taip pat tikėtina, kad toks energijos išteklių persikėlimas paveiks ne tik energijos verslo atstovus, bet taip pat ir energijos vartotojus, kurie, susidurs su didesniu energijos kainos ‚volatilumu‘.

 

Sėkmės dirbant bei investuojant,

Rokas Lukošius

FMĮ MYRIAD CAPITAL investicijų strategas


Šioje svetainėje pateikiamas turinys yra finansistas.net nuomonė bei gali būti subjektyvus. Autorius gali turėti tiesioginį interesą dėl vienokių ar kitokių vertybinių popierių vertės. Tai yra informacinio pobūdžio pranešimas, kuris nėra ir negali būti traktuojama kaip investavimo rekomendacija ar tyrimas.

Patiko informacija?

Pasidalink nuoroda su draugais ir kolegomis! Kelkime lietuvių finansinį raštingumą kartu!

atgal