Pirmiausia patikslinkime kaip vertybinių popierių biržose kapitalas yra pritraukiamas. Čia gali būti pritraukiamas tiek skolintas kapitalas - išleidžiant obligacijas, tiek ir nuosavas kapitalas – išleidžiant akcijas. Kapitalas pritraukiamas tik pirminėje rinkoje (platinant vertybinių popierių emisiją), ir realiai tik tuomet, jei parduodami vertybiniai popieriai yra naujai išleidžiami. Jei biržoje parduodami jau esami vertybiniai popieriai, jie tik pakeičia savininką, tačiau verslas naujo kapitalo investicijoms nesulaukia.
Vertybinių popierių biržos yra vienas pagrindinių kapitalo pritraukimo šaltinių visame pasaulyje. Investuotojai nuolatos ieško „šviežių“ investicinių idėjų, ir paprastai noriai investuoja į naujas biržose pasirodančias kompanijas. Tą patvirtina ir paskutinis milžiniškas Japonijos pašto akcijų IPO (pirminis viešasis akcijų siūlymas) – pritraukta milijardinės lėšos, o akcijos šuoliavo aukštyn jau pirmosiomis prekybos dienomis.
Vis tik, sėkme biržoje dažniausiai puikuojasi tik stambios ir visiems gerai žinomos bendrovės. Tam yra kelios esminės priežastys. Pirmiausia, įmonių akcijų kotiravimas biržoje yra gan griežtai reglamentuojamas, ir įmonės turi atitikti tam tikrus kriterijus (priklauso nuo biržos, bei pageidaujamo sąrašo). Net jei ir jauna įmonė atitiks tuos kriterijus, tiek akcijų kotiravimas biržoje, tiek ir jų įvedimas į biržą nėra pigus malonumas, ir mažesnio mastelio įmonei – tiesiog neapsimokės to daryti dėl pernelyg didelių fiksuotų kaštų.
Net jei ir šios išvardytos priežastys nesustabdytų jaunos įmonės noro patekti į akcijų biržą, labai daug abejonių keltų būsima investuotojų reakcija. Tai svarbu, nes jei investuotojų susidomėjimas bus nepakankamas, kapitalas nebus pritrauktas, o kaštai – bus patirti.
O investuotojai į naujas įmones žiūri labai įtariai (neskaitant grupelės spekuliantų, kurie dažnai griebiasi bet kokio IPO). Jei įmonė neturi nei realių teigiamų pinigų srautų, nei didelės turto bazės, nei laike savo vertę įrodančios sėkmės istorijos – sudominti investuotojus bus tikrai sunku.
Negalima teigti, kad tai neįmanoma, vis tik turi būti tam tikras faktinis pagrindas, kuriuo būtų galima grįsti įsivaizduojamą sėkmės istoriją, ir vien gražių kalbų tam nepakanka. Net ir tokia kompanija kaip „Facebook“, prieš vykdydama IPO išlaukė įtikinamų finansinių rezultatų ir tam tikro mastelio.
O tuo tarpu smulkiems pradedantiesiems verslininkams kapitalo ieškoti belieka kituose šaltiniuose. Realiausia susitarti su privačiais investuotojais, arba panašios veiklos įmonėmis, kurios tą sritį išmano, ir tiki jos ateitimi, bei Jūsų galimybėmis. Žinoma, reikia nusiteikti, kad tokie investuotojai norės aukštos grąžos bei griežtos veiklos kontrolės.
Konsultacijos
Šiais ir kitais rūpimais finansiniais klausimais -
kreipkitės dėl profesionalios finansų konsultacijos.
Konsultuoja Finansistas.net autorius.
Neteko susidurti. Gan sudėtinga su tokiomis svetainėmis...
Kokioje stadijoje iš tiesų esame? Ar infliacija jau beveik įveikta?
Sveiki! Esu Gintė Motiejaitienė, dirbu personalo vadybininke UAB "Jurby Water Tech". Tai įmonė, kuri jau 30 metų vysto veiklą pramoninio vandens paruo...
Sveiki. Ar esate pirke is www.europabullion.com svetaines? Domina patikimumas. Tikrinau per trustpilot svetaine, bei scamadviser ten viskas kaip ir ok...
Na, kredito įstaigos specializuojasi šioje srityje: jos patikrina kredito reitingus, darbo pajamas ir panašius duomenis. Kuo žmogaus reitingas geresn...
------------------------------------------------------------