Investicijos į butus

Tema: Investavimas

Terminas anglų kalba: Investing Lithuanian Property


Investicijos į butus: kaip pasirinkti geriausią tarp parduodamų butų? Butų pasirinkimas yra tikrai nemažas, ypač Vilniuje, net jei kalbėsime ir vien apie naujos statybos butus. Aišku, dar didelis klausimas, kurie iš tiesų butai yra geresni: naujos ar senos statybos. Ir vieni ir kiti turi trūkumų bei pranašumų (pagrindinis naujų butų trūkumas tas, kad jie kur kas brangesni), o kartais toks pasirinkimas tampa ir skonio reikalu.

Bet bemaž akivaizdus dalykas yra tai, kad kiekvienas naujos statybos butas bus kur kas ekonomiškesni nei senoji statyba - turbūt dėl to neverta pernelyg ir stebėtis, juk dabar visai kiti statybos standartai, o ir energijos kainos labai aukštos. Kitas, investiciniu požiūriu bene svarbiausias kriterijus, yra kaina - norint, kad investicija būtų pelningesnė, reikia stengtis nupirkti pigiau rinkos kainos. Tai būna įmanomą perkant iš pirmųjų rankų - iš vystytojų, nes paprastai, kai namas jau būna gyvenamas butai ten kainuoja brangiau nei kad siūlyta vystytojų (bet žinoma, gali pasitaikyti ir kitaip, taip pat svarbus pačios rinkos poveikis).


Kodėl investuoti į butus?

Visai logiška, kad toks klausimas turėtų būti pats pirmasis. Ir paprasto atsakymo tikrai nėra. Jei remtis vien skaičiais, teorija ir logika, ko gero atsakymas būtų toks, kad šiuo metu investuoti į butus tikrai nėra taip jau patrauklu. Lyginant pardavimo ir nuomos kainas - laukia ilgas laikotarpis kol toks pirkinys atsipirks. Jei pirkti butą tik investiciniais tikslais, ir jį išnuomoti: sąžiningai sumokėjus mokesčius valstybei, įvertinus statinio nusidėvėjimą, einamojo remonto sąnaudas, įrangos nusidėvėjimą, nuomos prastovas, nemokių klientų tikimybę ir kitus panašius faktorius, ko gero pasirodys, kad investicijos į tokį būstą atneš apgailėtiną grąžą.

Vis tik jei perkate sau, į skaičius teks žiūrėti iš kitos pusės. Net ir tokiu atveju, tokios investicijos pajamingumas nebus labai patrauklus lyginant su dabartinėmis pasirinkimo galimybėmis rinkoje (kai apstu garsių bendrovių mokančių po 10 proc. dividendų nuo akcijos kainos). Bet čia dar įsijungia daug moralinių faktorių. Na ką jau darysi, bet jaukiau gyventi savame būste. 

Vis tik, net jei nekilnojamą turtą perkame tik savo reikmėms, tai didelis pirkinys, į kurį vis tiek turime žiūrėti investiciniu požiūriu, t.y. jei ateityje jį teks kada parduoti, tai būtų geriau uždirbti kuo daugiau. 


Kaip pasirinkti? 

Tai antras logiškas klausimas. O renkantis investiciniu požiūriu - tai labai svarbu: jokiu būdu turite nepermokėti už pirkinį, o stengtis nupirkti už pigesnę nei rinkos kainą. Kitas svarbus dalykas - tai ilgalaikis požiūris. Vieta yra viskas, ir visi dabar žino kur kokia vieta ko verta. Turite žiūrėti į priekį, matyti kaip keisis bei vystysis miestas, kurios vietos darysis patrauklesnės, o kurios praras savo patrauklumą. Pagal tokius kriterijus perkamas butas visuomet bus geresnis pirkinys investiciniu požiūriu. 

Iš ko rinktis?

Pasirinkimas tikrai nemažas, pavyzdžiui vien Vilniuje vienu metu vystoma bei pardavinėjama paprastai apie 50 parduodamų butų projektų, tarp kurių būna įvairios klasės butų: nuo pačių pigiausių, iki prestižinių, ir žinoma, labai brangiai kainuojančių. Tarp tų 50 visuomet yra smarkiai pervertintų, pasitaiko ir už realią kainą. 

 Konsultacijos

  • Nespėjate susitvarkyti su įmonės finansų valdymu?
  • Planuojate verslo investicijas, bet negalite apsispręsti ar verta investuoti?
  • Nesate tikri, ar įmonė dirba pakankamai efektyviai? 
  • Norite pirkti ar parduoti verslą, bet trūksta žinių?

Šiais ir kitais rūpimais finansiniais klausimais -

                      kreipkitės dėl profesionalios finansų konsultacijos

Konsultuoja Finansistas.net autorius.