Veiklos nuoma

Tema: Asmeniniai finansai

Terminas anglų kalba: Operating Lease


Trumpai

Veiklos nuoma – tai lizingo bendrovių, priklausančių bankų grupėms, teikiama paslauga, kurios gavėjas įgyja teisę naudotis perkamu (jei galima sakyti, kad jis perką tą daiktą, priklausomai nuo jo ketinimų sutarties pabaigoje) daiktu iki sutarties pabaigos, arba jos nutraukimo, jei tą leidžia sutarties sąlygos.

Plačiau

Faktiškai, veiklos nuoma yra beveik tas pats lizingas, tik stipriau skiriasi likutinė daikto vertė, už kurią veiklos nuomos pabaigoje jos gavėjas turi teisę tą daiktą įsigyti. Nepaisant to, veiklos nuoma dažniausiai pristatoma kaip patogus įrankis naudotis automobiliu ar kitu turtu jo neperkant, tačiau mokant pastovų kasmėnesinį nuomos mokestį.

Naudojantis veiklos nuoma dažniausiai nuomojama/perkama tie patys objektai kaip ir lizingo (finansinės nuomos) atveju: lengvosios bei techninės transporto priemonės, gamybinė-technologinė įranga ir linijos, brangesnė biurų įranga ir pan.


Veiklos nuoma ar lizingas (finansinė nuoma)?

Nors techniškai šie produktai pristatomi gan unikaliai, bet faktinis skirtumas tarp veiklos nuomos ir lizingo yra labai nedidelis (fiziniams asmenims). Pagrindinis skirtumas yra tas, kad veiklos nuomoje visuomet yra kažkokia likutinė vertė, lizingo atveju ji yra pasirinkimo klausimas (pilnai išperkant daiktą – jos nebūna). Jei  likutinė vertė abiem atvejais vienoda, kaip ir kitos sąlygos, tuomet ir mokėjimai bus vienodi.

Taip pat veiklos nuoma dažnai pateikiama su papildomomis eksploatacijos paslaugomis (pasirinktinai):  pilna technine priežiūra su gedimų šalinimais, pagalba kelyje, padangos ir pan. Žinoma, pilnas draudimas bei jam reikalingos signalizacijos – neišvengiama, tiek finansinės nuomos, tiek veiklos nuomos atveju (jei paslaugų teikėjas rimta įstaiga). Už visas tokias paslaugas tenka sumokėti papildomai, bet dauguma jų galimos ir lizingo atveju.

Didesnis skirtumas tarp veiklos nuomos ir lizingo yra įmonėms, dėl skirtingos apskaitos. Jei vienos traukiamos į sąnaudas  kiekvieną mėnesį   iš karto, tai lizingui skaičiuojamas nusidėvėjimas, palūkanos, bei atsiranda finansinis įsiskolinimas kreditoriui (lizingo bendrovei). Reiktų atkreipti dėmesį, kad VMI skiria lizingą nuo veiklos nuomos ne pagal sutarties tipą (kuris, iš esmės, mažai ką reiškia), bet pagal tai ar daiktas perkamas su likutine verte ar be jos: finansinės nuomos sutartys su likutine verte turės būti apskaitomos kaip nuoma. 

Patiko informacija?

Pasidalink nuoroda su draugais ir kolegomis! Kelkime lietuvių finansinį raštingumą kartu!

Komentarai

Rokas_Lukosius 2016-12-01 17:29:42

Laukiame komentarų!