Kapitalas

Tema: Finansų rinkos

Terminas anglų kalba: Capital


Trumpai

Kapitalas - turi įvairių reikšmių, priklausomai nuo šios sąvokos pritaikymo srities. Pagal tradicinę sąvoką tai yra:

  • finansinis turtas: kaip akcijos ir obligacijos, ar pinigai;
  • fizinis turtas: nekilnojamas turtas, įranga, prekės ir atsargos bei kitas panašus turtas.

Bet kokiu atveju, kapitalas - tai sukauptas turtas, kurį galima "įdarbinti". 

Plačiau

Pats žodis 'kapitalas' yra labai plati sąvoka, ir konkretus jos supratimas gali skirtis nuo panaudojimo konteksto. Tačiau bus ganėtinai tikslu šią sąvoką lyginti su sąvokomis 'turtas' arba 'nuosavybė', nes kapitalas gali apimti visas turto rūšis, turinčias ilgalaikę vertę bei galinčias prisidėti prie pinigų uždirbimo:

  • Akcijos, obligacijos ir panašios investicijos grąžą gali atnešti tiesiogiai per dividendus, palūkanas ar vertės prieaugį.
  • Tuo tarpu, kad grąžą sukurtų prekės ar gamyboje naudojamos atsargos, dar reikalingas ir darbas, verslo modelis, kiti elementai.

Teoriškai visos minėtos turto rūšys priskirtinos kapitaliniam turtui (nors ne visos jos yra 'finansinis turtas'). 

Pavyzdžiui, įmonės kapitalu galima laikyti jos nuosavą kapitalą bei skolintą kapitalą, kas lygu įmonės ilgalaikiam turtui plius apyvartiniam kapitalui. Jei kalbėtumėm apie fizinius asmenis, tuomet jų kapitalu būtų galima laikyti visą finansinį turtą, nekilnojamą turtą, taip pat kitą turtą, kuris laikui bėgant nepraranda vertės, ir gali būti parduotas, arba atneša pajamas.

Kapitalas bei investavimas savo esme yra neatsiejami dalykai: investavimui yra būtinas kapitalas, ir kuo didesnis jis bus, tuo didesni pinigai bus uždirbami, ir atvirkščiai - kapitalas yra kapitalu tik tuomet, kai jis yra įdarbintas, tai yra uždirba papildomų lėšų, kas ir yra investavimo esmė. 


Sukauptas turtas rinkose iš niekur staiga neatsiranda – jis turi būti sukurtas pelno ar kitokioje formoje. Turtingose išsivysčiusiose valstybėse jo ištekliai formavosi šimtmečiais. Tuo tarpu Lietuvoje, kur okupacijos bei nacionalizavimai šalies ekonomikoje paliko didelius randus, kapitalas dar tik pradeda formuotis, o šį procesą iš dalies stabdo importuojami pinigai ir verslo modeliai, kurie užima daugelį verslo nišų ir padidina konkurenciją vietiniam verslui (kas iš principo yra teigiamas dalykas).


Turtas, psichologija ir požiūris

Visuomenėje dažnai nusistovėjęs neigiamas požiūris į kapitalą bei turtinguosius. To psichologinės priežastys gana paprastos: neturintys turto akivaizdžiai mato, kad jie turi dirbti daugiau ir sunkiau už turinčius daug turto, tačiau gyvena kur kas blogiau. 

Ir tame yra tiesos, nes kapitalas dirba pats už šeimininką – pinigai sukuria papildomus pinigus. Tačiau sutaupyti rimtą turtą iš vidutinio atlyginimo - tikrai sunkus uždavinys. 

Kalbat apie turtingus žmones, negalima paneigti ir asmeninių savybių. Remiantis įvairiais tyrimais buvo nustatytą, kad net ir paskirsčius visiems žmonėms turtą vienodai, ilgainiui proporcijos grįžtų prie ankstesnio turto pasiskirstymo, nes vieni žmonės labiau linkę išlaidauti, kiti kaupti turtą.

Kad ir kaip ten būtų, niekas negali tiksliai pasakyti, kiek pragyvenimo skirtumas turi būti akivaizdus, kad paskatintų dar vieną revoliuciją...

 

Patiko informacija?

Pasidalink nuoroda su draugais ir kolegomis! Kelkime lietuvių finansinį raštingumą kartu!

Komentarai

Rokas_Lukosius 2016-12-01 18:08:35

Laukiame komentarų!