Kapitalo kaštai

Tema: Finansų analizė

Terminas anglų kalba: Cost of Capital


Trumpai

Kapitalo kaštai – tai tiesioginiai ar netiesioginiai kaštai, kurie neišvengiami norint sukurti kapitalą. Kitaip sakant, kapitalas kainuoja pinigus (lengviausia suprasti skolinto kapitalo kaštų prasmę – niekas neskolins pinigų be palūkanų), o tų pinigų kaina kiekvienam gali būti skirtinga. Ta „kaina“ ir yra kapitalo kaštai. 

Plačiau

Kapitalo kaštai paprastai susideda iš dviejų dalių (nors taip pat įmonė ar projektas gali būti finansuojami ir be skolinto kapitalo):

  • Skolinto kapitalo kaštai – tai palūkanų norma, kurią įmonė moka už savo finansinius įsipareigojimus bankams, obligacijų savininkams ar kitoms institucijoms.
  • Nuosavo kapitalo kaštai – tai procentinis dydis, atspindintis metinę grąžą, kurią turėtų gauti akcijų savininkai investuodami savo pinigus. Nuosavo kapitalo kaštų įvertinimui dažniausiai naudojamas CAPM metodas.

Kapitalo kaštai paprastai yra prilyginamo diskonto normai skaičiuojant diskontuotų pinigų srautus. Praktikoje populiariausias metodas kapitalo kaštams nustatyti yra ‚svertiniai kapitalo kaštai‘ (WACC), kuris apskaičiuoja vidutinius kapitalo kaštus atsižvelgdamas į kapitalo struktūrą.

Patiko informacija?

Pasidalink nuoroda su draugais ir kolegomis! Kelkime lietuvių finansinį raštingumą kartu!

Komentarai

Rokas_Lukosius 2016-11-30 18:29:48

Laukiame komentarų!