Rusijos rublio kritimas - įspūdinga

2014 12 14

Senokai nieko nerašiau, bet galbūt dėl to, kad atsiranda daugiau laisvo laiko, o galbūt dėl to, kad aplinkui daugiau įdomesnių įvykių, kuriuos galima aptarti, įkelsime vieną kitą naują pastraipą.

Šį kart apie Rusiją (ach, ir vėl apie Rusiją...), bet reikia pripažinti, kad paskutiniai įvykiai šioje šalyje yra triuškinančios svarbos (grynai ekonominiu požiūriu).  Čia, žinoma, kalbame apie 16 d. užfiksuotą rublio kritimą. Ir nors dienos pabaigoje Rusijos valiutos vertės praradimas buvo užfiksuotas kiek nuosaikesnis, dienos bėgyje valiutos kritimas buvo pasiekęs net 20 proc. O tai jau yra įspūdingas skaičius, keliantis nepasitikėjimą visa šalies finansų sistema (ką Jūs tokiu atveju darytumėte turėdami keliasdešimt tūkstančių rublių po lovos čiužiniu ir dar tokio pat dydžio pora indėlių vietinės reikšmės banke?).

Žinoma, Rusijos vyriausybė galėtų suvaldyti rublio nuvertėjimą, bet viskas turi savo kainą, ir nereikia manyti, kad iki šiol ji nesistengė. Valiutos kursą veikia daugybė veiksnių, bet yra du esminiai būdai, kuriais valstybė gali kelti valiutos kursą: tai tiesioginis savo valiutos supirkimas taip didinant paklausą, arba bazinių palūkanų normos kėlimas. Abu, deja, turi kitą medalio pusę. Tiesioginis įsikišimas į valiutos rinką reiškia didžiules momentines sąnaudas – kad supirkti savo menkavertę valiutą, reikia išleisti turimas atsargas. Ši priemonė jau buvo aktyviai naudojama, ir vien šį mėnesį išleista per 8 mlrd. USD. Ir reikės išleisti dar daug daugiau. 

Rezervų Rusija turi nemažai, bet pinigų jiems išleisti labai nesinori. Juk norėjosi juos išsaugoti kitiems prioritetams... Tad iš pažiūros kita priemonė atrodo pigesnė. Tačiau taip yra tik žiūrint trumparegiškai. Aukštos palūkanų normos apsunkina ne tik finansų rinkos funkcionavimą, bet ir vien tiesiogiai veikia visas įmones ir namų ūkius, kurie turi skolų (o ar daug yra tokių, kurie neturi?). O jau dabar bazinė palūkanų norma Rusijoje pasiekė 17 proc. tad sunku įsivaizduoti kas lauktų jei palūkanos būtų kilstelėtos dar tokiu pat tempu.

Dar negalima pasakyti, kad tai jau Rusijos ekonomikos „krachas“, bet kryptis kol kas tikrai nekokia. Ir kaip tyčia nesenai teko daugelyje straipsnių matyti raginimus investuotojus investuoti į jau patrauklią Rusijos rinką. Vieną dieną tikėkimės taip ir bus, bet skubėti kol kas gal ir neverta..?

Sėkmės investuojant,

Rokas Lukošius


Šioje svetainėje pateikiamas turinys yra finansistas.net nuomonė bei gali būti subjektyvus. Autorius gali turėti tiesioginį interesą dėl vienokių ar kitokių vertybinių popierių vertės. 

Patiko informacija?

Pasidalink nuoroda su draugais ir kolegomis! Kelkime lietuvių finansinį raštingumą kartu!

atgal