Nerizikinga palūkanų norma

Tema: Finansų analizė

Terminas anglų kalba: Risk-free Rate


Nors šis terminas ir nėra plačiai žinomas, tačiau finansų specialistai puikiai supranta jo svarbą. Šis vienas skaičius yra susijęs su praktiškai visomis turto klasėmis ir daro labai stiprų poveikį finansų rinkoms.

Toks procentas parodo palūkanų normą, kurią užtikrintų nerizikingi skolos vertybiniai popieriai. Aišku, 'nerizikingi skolos vertybiniai popieriai' yra labiau teorinis terminas – kaip šiame pasaulyje kas nors galėtų būti visiškai bei rizikos, jei pats pasaulio išlikimas nuolatos „kabo ant plauko“... 

Bet grįžkime prie finansų. Praktikoje nustatyti šiai normai paprastai yra naudojama saugiosiomis laikomų valstybių (pavyzdžiui, JAV ar Vokietijos, priklausomai nuo to, kokia valiuta norma nustatoma) ilgalaikių obligacijų mokamos palūkanos.

Nerizikinga palūkanų norma yra įtakinga todėl, kad kiekvienos investicijos grąža yra matuojama kaip nerizikinga palūkanų norma plius rizikos premija. Jei rizikos premija nesikeičia, o nerizikinga palūkanų norma išauga, tada ir iš rizikingos investicijos laukiama didesnės grąžos, kas tiesiogiai įtakoja jos vertę.

Patiko informacija?

Pasidalink nuoroda su draugais ir kolegomis! Kelkime lietuvių finansinį raštingumą kartu!

Komentarai

Rokas_Lukosius 2016-11-30 18:30:30

Laukiame komentarų!

Algirdas 2016-12-11 15:31:02

Tai kaip tą Nerizikingą palūkanų normą suskaičiuoti?

Rokas_Lukosius 2016-12-12 17:22:40

Algirdai, nerizikinga palūkanų norma yra prilyginama JAV arba Vokietijos obligacijų palūkanų normai, esančiai tuo metu rinkoje (tą internetinėje paieškoje nesunkiai galima surasti). Kadangi rinkos sąlygos nuolat kinta, kinta ir ši norma. Ar JAV ar Vokietijos - priklauso nuo to, kokios valiutos reikia - EUR ar USD. Jei valiuta, dar kita, tada ir valstybė dar kita. Aišku, jei kalbėtume apie nestabilias valiutas, viskas būtų daug sudėtingiau...