Beta rodiklis

Tema: Finansiniai rodikliai

Terminas anglų kalba: Beta


Trumpai

Beta rodiklis (β) yra statistinis rodiklis, naudojamas finansinės priemonės 'volatilumui' matuoti, ir lyginti jį su visa rinka. Jis parodo kiek investicija svyruoja santykinai su kitomis panašiomis investicijomis (pasirinktu indeksu). 

Plačiau

'Beta rodiklis' gan dažnai naudojamas investicijų valdymo procese, taip pat diskontuotų pinigų srautų vertinimuose, kur β reikalingas CAPM modelyje norint įvertinti diskonto normą.

Teoriškai 'beta' svyruoja nuo neigiamo iki begalinio, tačiau praktikoje dažniausiai galima surasti akcijų, kurių β bus tarp 0,5 ir 2,0. Pavyzdžiui, jei (β) yra lygus 2, tai reiškia, kad tokios akcijos kaina svyruoja dvigubai daugiau rinkos indeksas, su kuriuo ji lyginama. Jei β lygus 1, tai reiškia, kad toks vertybinio popieriaus volatilumas yra lygus rinkos volatilumui. Tuo tarpu neigiamas 'beta' rodys neigiamą koreliaciją su rinka, kas reikš, jog tokio objekto kaina juda priešingomis kryptimis nei rinka.


Beta skaičiavimas

β = Kovariacija tarp investicijos ir rinkos kainų pokyčių / Rinkos pokyčių variacija

Reikia pripažinti, kad jei nesate to daręs anksčiau, greičiausiai nepavyks teisingai pasiskaičiuoti šio rodiklio, nes skaičiuojant atsiranda įvairių praktinių niuansų.

Didžiosioms kotiruojamoms kompanijoms šį rodiklį galima rasti paskaičiuotą įvairiuose finansiniuose portaluose (pvz., Reuters), tačiau net ir tai pačiai akcijai galite sutikti skirtingų reikšmių. Taip yra dėl skirtingos naudojamos metodologijos (daugiausia tai priklausys nuo skaičiavimams pasirenkamo laikotarpio).

Patiko informacija?

Pasidalink nuoroda su draugais ir kolegomis! Kelkime lietuvių finansinį raštingumą kartu!

Komentarai

Rokas_Lukosius 2016-11-30 15:41:49

Laukiame komentarų!