Vertinimo metodai

Tema: Finansų analizė

Terminas anglų kalba: Valuation Methods


Nepaisant to, kad rinkoje yra naudojama begalė skirtingų vertinimo metodų, pagrindiniais laikomi šie:

  1. Lyginamoji analizė (palyginamosios vertės metodas) – palyginti paprastai ir greitai pritaikomas metodas, ir būtent dėl to pats populiariausias pagal naudojimo dažnumą. Nepaisant to, kad jis atrodo gan paprastas ir nesudėtingas, nepatyręs vertintojas gali padaryti tikrai daug klaidų.
  2. Diskontuotų pinigų srautų metodas – tai pat labai plačiai taikomas vertinimo metodas. Šis metodas paprastai naudojamas oficialiems dokumentams bei akcijų vertei nustatyti, kuomet vertinimą atlieka profesionalūs investuotojai. Tai gan sudėtingas ir daug darbo reikalaujantis metodas, tinkamas tik profesionalams.
  3. Atstatomosios vertės metodas – kiek rečiau taikomas metodas, ir reikalingas tuomet, jei dėl tam tikrų priežasčių pirmieji du nėra įmanomi. Šis metodas gali labiausiai nutolti nuo tikrųjų rinkos verčių, ir dažnai gali būti naudojamas įvairiais manipuliaciniais tikslais.

Nepaisant to, kad gali būti naudojami ir kiti metodai, paprastai jie yra kilę iš šių trijų. O vertinimas metodika atrodo patikimai tik tuomet, kuomet ji yra visuotinai pripažinta ir plačiai naudojama. Vis tik, šie trys yra teoriniai, ir dažniausiai taikomi oficialiuose vertinimuose. Tačiau reiktų nepamiršti, kad atstatomosios vertės metodas gali rodyti labai aukštą kokios nors įmonės vertę, tačiau realiai niekas tokių pinigų nemokėtų, jei verslas nėra pakankamai rentabilus. 


Verslo vertinimo metodai

Verslo vertinimas yra ypatingai daug žinių bei finansinės patirties reikalaujantis darbas, ir tik aukščiausio lygio profesionalai gali tai atlikti su atitinkamu jautrumu bei tikslumu. Bene paprasčiausias ir greičiausiai atliekamas vertinimas yra naudojantis pirmuoju (palyginamosios vertės) metodu, tačiau norint pastebėti tarp turto objektų esančius skirtumus, taip pat reikia nemažai žinių bei patirties. 

Verslui vertinti naudojami tie patys metodai, kaip ir išvardinti aukščiau. Šie metodai savo pritaikymo esme yra ganėtinai universalūs, vis tik, kiekvieno iš metodų pritaikomumas kiekvienu atveju priklauso nuo aplinkybių, ir ne visuomet visi metodai pritaikomi praktikoje. Itin retai naudojamas atstomosios vertės metodas, o dažniau jis pakeičiamas turto vertės metodu, kuris savo esme labai panašus į iš atstatomosios vertės kilusį 'likvidacinės vertės' metodą

Norite įvertinti parduodamą ar perkamą verslą? Reikia nepriklausomo patarimo? Kreipkitės dėl konsultacijos

Patiko informacija?

Pasidalink nuoroda su draugais ir kolegomis! Kelkime lietuvių finansinį raštingumą kartu!

Komentarai

Rokas_Lukosius 2016-11-30 18:37:01

Laukiame komentarų!