Alfa rodiklis

Tema: Finansiniai rodikliai

Terminas anglų kalba: Jensen's Alpha


Trumpai

Alfa rodiklis, dar žinomas kaip Jenseno Alfa (nes jį  1968 m. pristatė Michael Jensen), yra gan populiarus rodiklis, skirtas portfelio valdymo efektyvumui matuoti. Šis rodiklis parodo, kiek investicinio portfelio vertė buvo didesnė (ar mažesnė) nei rinkos, atsižvelgiant į portfelio rizikingumą.

Plačiau

Dažniausiai Alfa rodikliu matuojamas investicinių fondų valdymo efektyvumas. Kuo didesnis investicinio fondo Alfa – tuo daugiau vertės sukūrė jo valdytojai, o portfelis atnešė daugiau grąžos nei lyginamieji indeksai, atsižvelgiant į portfelio rizikingumą.

Nors šis rodiklis savo principu ir skiriasi nuo kitų investicinių portfelių valdymo efektyvumo rodiklių (nes tai konkretus procentinis dydis, o ne vien indeksas), tačiau problemos jo skaičiavimuose išlieka panašios:

  • Kai kuriems investiciniams portfeliams labai sudėtinga arba neįmanoma parinkti tikslaus palyginamojo indekso.
  • Dėl duomenų trūkumo, praktikoje skaičiavimams dažniausiai naudojama ganėtinai trumpi periodai (dažniausiai 3 metai), kas dažnai neatskleidžia pilno investicinės priemonės volatilumo.
  • Rezultatas yra grįstas praeities duomenimis, kurie ne visuomet tiesiogiai koreliuoja su ateities rezultatais. 


Formulė

Jenseno alfa = Portfelio grąža – [Nerizikinga palūkanų norma + Portfelio beta (Rinkos grąža – Nerizikinga palūkanų norma)]

 

Patiko informacija?

Pasidalink nuoroda su draugais ir kolegomis! Kelkime lietuvių finansinį raštingumą kartu!

Komentarai

Rokas_Lukosius 2016-11-30 15:41:02

Laukiame komentarų!