Nenorėčiau čia konkrečiai kalbėti apie Lietuvoje rengiamą įstatymą, kurio tikslas pakeisti esančias darbo santykių normas. Nenorėčiau ir bandyti nuspėti, ar šis įstatymas bus tikrai nuoseklus, viską apimantis ir protingas, kokie turėtų būti visi įstatymai, jau nekalbant apie vertimo klaidas juose.
Bet kalbėti reikia apie esmę – tai yra darbo rinkos santykius. Taip, darbdavys čia stiprioji pusė – jis gali spausti, gąsdinti ar kitaip negražiai elgtis su darbuotoju. Bet gyvename rinkos sąlygomis: geri darbuotojai taip pat nesimėto. Įmonės sparčiai žengia pažangos keliu, ir klesti tos, kurios sukuria šiuolaikiškesnes darbo sąlygas savo darbuotojams.
Kokia darbo santykių liberalizavimo esmė – tai darbuotojo atleidimo procesas. Pagal dabartinius įstatymus atleidimas gan komplikuotas (turi būti tam tikros sąlygos, tuomet išankstiniai įspėjimai ir išeitinės).
Dabar įsivaizduokime, kad nuo šiandien darbdavys bet kada gali paprašyti darbuotoją išeiti iš darbo. Iš karto. Be jokių įspėjimų ar atidėjimų. Tiesiog, nuo šiandien mes su tavimi nebenorime dirbti.
Iš darbuotojo pusės, tai, žinoma, atrodo labai nemalonu. Kaip gi taip gali su manimi! Kita vertus, darbdavys vis tiek stiprioji pusė, kuri gali spausti, gąsdinti ar kitaip negražiai elgtis. Klausimas, kuris kelias darbuotojui tikrai geresnis? Na gal būt jis išsireikalaus šiokią tokią išeitinę, o galbūt ir ne. Tai jau priklausys nuo įmonės vertybių bei konkretaus atvejo.
Bet liberali darbo rinka yra pagrindinė priežastis, kodėl JAV ekonomika klesti kur kas labiau nei Europoje. Verslas nebijo steigti naujų darbo vietų, didesnis darbuotojų judėjimas leidžia atsirinkti tinkamesnius darbuotojus ir pasiekti aukštesnį darbo našumą.
Lietuvos atveju – tai būtų stulbinantis pranašumas konkuruojant investicijų pritraukimo atvejais. Tai neabejotinai padėtų pritraukti naujų darbo vietų iš užsienio investuotojų. Ilgainiui, tai sustiprintų samdomų darbuotojų poziciją, ir darbdavys labai stipriai pagalvos prieš pasinaudodamas lengvo atleidimo teise.
Tai jokiu būdu nereiškia, kad žmonės turi būti paliekami likimo valiai. Socialinės garantijos (kurios šiuo metu yra juokingos) atleistiems žmonėms turi būti sprendžiamos lygiagrečiai su tokiais pakeitimais.
Kaip ten bebūtų, vis tiek keistoje šalyje gyvename: socialistai (socialdemokratai) liberalizuoja darbo rinką, konservatoriai vykdo naktines reformas, o liberai kitą sezoną atėję į valdžią turtbūt apribos alkoholio pardavimą...
(Taip pat skaitykite susijusį straipsnį: naujasis Darbo Kodeksas)
Sėkmės dirbant bei investuojant,
Rokas Lukošius
Šioje svetainėje pateikiamas turinys yra finansistas.net nuomonė bei gali būti subjektyvus. Autorius gali turėti tiesioginį interesą dėl vienokių ar kitokių vertybinių popierių vertės.
Patiko informacija?
Pasidalink nuoroda su draugais ir kolegomis! Kelkime lietuvių finansinį raštingumą kartu!
Auksas kaip investicija turi savo nišą, nors ir nėra mėgiamas visų investuotojų. Dažnai auksas naudojamas kaip alternatyva pinigams (ar pinigų rinkos ...
Tai kur tas ilgai lauktas kritimas? Kiek dar sugebės laukti tie, kuriems reikia būsto gyventi, ir jau laukė du metus? Kai kantrybė baigsis, pokyčiai g...
Ką gi, panašu, kad auksas išjudėjo. To ir buvo galima tikėtis dabartinėje aplinkoje, kai tiek daug neaiškumo, o infliacija iki galo taip ir niekur ned...
Tame yra tiesios. Bet turbūt per daug laisvės irgi nėra labai gerai :)
finansinė laisvė reiškia būti be finansų
------------------------------------------------------------