EBITDA marža

Tema: Finansų analizė

Terminas anglų kalba: EBITDA Margin


Trumpai

'EBITDA marža' ('EBITDA pelningumas') – tai įmonės finansinis rodiklis, parodantis jos pelningumą lyginant EBITDA su įmonės pajamomis. Savo ruožtu EBITDAtai įmonės pelnas prieš palūkanas, mokesčius, nusidėvėjimą ir amortizaciją. 

Plačiau

EBITDA marža yra labai geras rodiklis norint palyginti įmonės veiklos efektyvumą. Pagrindiniai šios maržos privalumai:

  • Ignoruoja kapitalo struktūros įtaką (neįtraukia finansinės veiklos rezultato, mokamų palūkanų).
  • Ignoruoja pelno mokestį (ypatingai gerai lyginant skirtingose valstybėse veikiančių įmonių pelningumą, taip pat įmonė gali turėti sukauptą nuostolį ir nemokėti pelno mokesčio).
  • Ignoruoja nusidėvėjimo ir amortizacijos įtaką (šie buhalteriniai atskaitymai tam pačiam turtui gali būti skirtingi ne tik skirtingose valstybėse, bet gali skirtis ir dėl skirtingų nusidėvėjimo normų pačioje įmonėje).

Paprastai EBITDA pelningumas būna gerokai aukštesnis nei grynasis pelningumas (kaip ir EBITDA pelnas nei EBITDA marža), ir priklausomai nuo sektoriaus gali būti nuo 10% iki 50% (normaliai veikiančiai įmonei). Verslai reikalaujantys daug investicijų turi daug aukštesnes EBITDA pelno maržas.

EBITDA maržą galima naudoti tiek įmonių pelningumo palyginimui (tame pačiame sektoriuje), tiek tos pačios įmonės pelningumo pokyčių stebėjimui, kaip ir visos rinkos pažinimui. Dažniausiai, kur aukštos EBITDA maržos - rinkos yra gan sunkiai įžengiamos. Tai telekomunikacijos, komunalinės paslaugos, farmacija ir pan.  


EBITDA maržos skaičiavimas

EBITDA marža = EBITDA / Pajamos = (Ikimokestinis pelnas + Finansinės sąnaudos – Finansinės pajamos + Nusidėvėjimas + Amortizacija)/ Pajamos

* Visi naudojami finansiniai duomenys turi būti to paties ataskaitinio laikotarpiu, kuris paprastai būna 12 mėnesių (su tam tikromis išimtimis geriausia naudoti paskutinių 4 ketvirčių duomenis). Kartais pravartu naudoti tik paskutinio ataskaitinio ketvirčio duomenis, tačiau tai priklauso nuo aplinkybių.
** Skaičiuojant EBITDA iš pajamų gali tekti eliminuoti netęstinės veiklos rezultatą (priklausomai nuo analizės tikslo). 

EBITDA maržos skaičiuoklė

Patiko informacija?

Pasidalink nuoroda su draugais ir kolegomis! Kelkime lietuvių finansinį raštingumą kartu!

Komentarai

Rokas_Lukosius 2016-11-30 19:04:56

Laukiame komentarų!