Pelno marža (grynoji marža)

Tema: Finansų analizė

Terminas anglų kalba: Profit margin


Pelno marža / Grynoji marža / Pelningumo marža / Grynasis pelningumas

Trumpai

Pelno marža – bent jau šnekamojoje kalboje, dažnai vartojama kaip sinonimas 'grynajai pelno maržai', kuri parodo kiek įmonė uždirba grynojo pelno lyginant su jos pajamomis. Žvelgiant plačiau, pelno marža parodo įmonės pelningumą, t.y. pelno ir pajamų santykį, o pelnas gali būti įvairių tipų, ne vien tik grynasis. 

Plačiau

Paprastai pelno marža lyginama su kitų panašių kompanijų maržomis. Taip pat marža gali būti lyginama ir su tos pačios įmonės ankstesnio periodo rezultatais, įvertinant veiklos tendenciją. Jei lyginamos ne pilnų metų maržos (tik ketvirtinės), tuomet būtina atsižvelgti į sezoniškumą, ir kitus reikšmingos įtakos galinčius turėti faktorius.

Kartais maža pelno marža gali būti ne vien tik nesėkmingos konkurencijos pasekmė, bet ir strategijos dalis: pavyzdžiui, siekiant užimti didesnę rinkos dalį (ar stengiantis iš rinkos išstumti konkurentą, kas ne visuomet teisėta) paaukojamas pelningumas. Tačiau dažniausiai, kuo didesnė konkurencija tam tikrame rinkos segmente - tuo mažesnė būna grynoji marža. Stipri konkurencija neleidžia didinti prekių ar paslaugų kainos, todėl pelną uždirba tik tie, kurie dirba efektyviausiai. 

Vis tik 'grynoji marža‘, kuri remiasi vien tik grynuoju pelnu, yra gan ribotas instrumentas analizei. Grynojo pelno marža stipriai priklauso nuo kapitalo struktūros, pelno mokesčio (kuris kartais gali būti nemokamas), nusidėvėjimo normų apskaitoje. Visi šie faktoriai menkai nurodo verslo efektyvumą, tad į visą pelno maržų spektrą reikėtų žiūrėti kiek plačiau. Finansų analizėje dažniausiai skaičiuojamos šios pelno maržos:

  • Bendroji marža (gross margin) – pati stambiausia/grubiausia pelningumo marža. Naudotina norint ignoruoti veiklos bei finansines sąnaudas.
  • EBITDA marža (EBITDA margin) – pastaruoju metu populiariausia tarp visų pelningumo maržų. Tai gan atsargus ir universalus rodiklis.
  • Veiklos marža (operating margin) - taip pat puikus pelningumo rodiklis, labiau tinkamas įmonėms veikiančioms toje pačioje rinkoje. 
  • Grynoji marža (net margin) – labai populiari dėl savo skaičiavimo paprastumo. Dėl šios priežasties grynasis pelningumas puikiai tinka pirminei analizei.


Formulė (skaičiavimas)

Grynoji marža (grynasis pelningumas) = Grynasis pelnas / Pajamos * 100%


Skaičiuoklė

Patiko informacija?

Pasidalink nuoroda su draugais ir kolegomis! Kelkime lietuvių finansinį raštingumą kartu!

Komentarai

Rokas_Lukosius 2016-11-30 19:17:18

Laukiame komentarų!

Indre 2022-06-04 22:11:23

Sveiki, Jei turiu tokius prekes rodiklius: Pardavimo kaina 2,14eur su 0 pvm Pardavimo kastai 1,57eur su PVM Prekes PVM 24. Ir man reikia apskaiciuoti prekes pelno marza, ar skaiciuoti pagal sia formule pridejus prie prekes kainos 21% PVM? Aciu

Rokas_Lukosius 2022-06-10 07:47:46

Sveiki, pelningumo marža skaičiuojama nuo įmonės gaunamos kainos, t.y. be PVM