Bendroji marža

Tema: Finansų analizė

Terminas anglų kalba: Gross Margin


Trumpai

Bendroji marža – tai įmonės pelningumo rodiklis, lyginantis įmonės bendrąjį pelną su jos pajamomis. (Bendrasis pelnas lygus įmonės pajamoms minus savikaina). 

Plačiau

Bendrosios maržos palyginimas gali būti svarbus indikatorius, žinoma, jei tai atliekama tinkamai. Norint palyginti verslo efektyvumą/sėkmingumą eliminuojant kapitalo struktūros bei valdymo kaštų poveikį, geriausia bendrąją maržą lyginti su analogiška panašių įmonių marža. 

Darant šį darbą kruopščiau, taip pat vertėtų ir atsižvelgti į lyginamų bendrovių nusidėvėjimo normų skirtumus apskaitos politikoje, nes bendrąjį pelną įtakoja savikaina, kuri savo ruožtu priklauso ir nuo nusidėvėjimo. 

Praktikoje bendroji marža gali būti labai įvairi: nuo 5% iki 60%, o tam tikrai sektoriui ji bus normali pakankamai siaurose ribose. O panašių įmonių marža dažniausiai labai stipriai nesiskiria, o jei skirtumas ženklesnis, turi būti ir pastebimos priežastys.


Bendrosios maržos skaičiavimas

Bendroji marža = (Bendrasis pelnas / Pajamos) * 100%

Kur:
Bendrasis pelnas = Pajamos – Savikaina

* Visi naudojami finansiniai duomenys turi būti to paties ataskaitinio laikotarpiu, kuris paprastai būna 12 mėnesių (su tam tikromis išimtimis geriausia naudoti paskutinių 4 ketvirčių duomenis). Kartais pravartu naudoti tik paskutinio ataskaitinio ketvirčio duomenis, tačiau tai priklauso nuo aplinkybių.
** Skaičiuojant bendrąjį pelną iš pajamų gali tekti eliminuoti netęstinės veiklos rezultatą (priklausomai nuo analizės tikslo).


Skaičiuoklė

Patiko informacija?

Pasidalink nuoroda su draugais ir kolegomis! Kelkime lietuvių finansinį raštingumą kartu!

Komentarai

Rokas_Lukosius 2016-11-30 19:02:19

Laukiame komentarų!