Atlyginimas į rankas

Tema: Finansų rinkos

Terminas anglų kalba: Net Salary


Atlyginimas į rankas / Neto atlyginimas / Alga į rankas / Darbo užmokestis į rankas

Trumpai

'Atlyginimas į rankas‘, arba 'alga į rankas‘ – taip „liaudiškai“ vadinamas 'neto darbo užmokestis‘, kuris yra darbuotojo realiai gaunamas atlyginimas už darbą, jau atskaičius visus susijusius mokesčius. Pats pavadinimas atsirado dar tais laikais, kuomet darbuotojai užmokestį gaudavo materialiais pinigais, ir galima sakyti, paimdavo į rankas (paskui jau kas į kišenę, kas į rankinę...). Šiais laikais kasmėnesinis atlyginimas grynaisiais pinigais išmokamas palyginti retai, o dažniausiai jis vienu arba dviem mokėjimais pervedamas į nurodytą darbuotojo banko sąskaitą. 

Plačiau

Klasifikuojant darbo užmokestį, galima remtis tokia schema:

Visos įmonės sąnaudos, susijusios su darbuotojo atlyginimu (neįskaitant darbo vietos išlaikymo, ir papildomų motyvacijos priemonių), iš jų atimant:
- VSD („Sodros“) mokestį
- Įmoka į Garantinį fondą
= Atlyginimas ant popieriaus (‘bruto atlyginimas’) - darbo sutartyje įrašyta suma plius priedai, jei dėl tokių sutarta. Iš jo atimant:
- GPM (gyventojų pajamų mokestį)
- PSD (privalomas sveikatos draudimas)
- Pensijų („Sodros“ kita dalis) mokestį
= Atlyginimas į rankas (neto atlyginimas).


Kuo skiriasi 'bruto atlyginimas‘ („ant popieriaus“) ir 'neto atlyginimas‘ („atlyginimas į rankas)?

Šie atlyginimai skirsis darbuotojo sumokamais mokesčiais: gyventojų pajamų mokesčiu (15%), PSD mokesčiu (6%) bei pensijų ir socialinio draudimo mokesčiu (3%).

Mokesčiai susiję su darbuotojo atlyginimu pagal darbo sutartį, skirstomi į du tipus:
1. Darbuotojo mokesčiai (2018): Mokesčiai, nuskaičiuojami nuo darbuotojo atlyginimo „ant popieriaus“ (tai sutartyje nurodytas atlyginimas kartu su priedais). Tai:

  • Pajamų mokestis (GPM)  – 15 proc. Skaičiuojamas nuo „popierinio darbo užmokesčio“, prieš tai atėmus taikomą NPD (neapmokestinamų pajamų dydį).
  • Sveikatos draudimas (PSD) – 6 proc. Skaičiuojamas nuo „popierinio darbo užmokesčio“.
  • Pensijų ir socialinis draudimas („Sodra“) – 3 proc. Skaičiuojamas nuo „popierinio darbo užmokesčio“.

2. Darbdavio mokesčiai (2018): papildomai priskaičiuojami prie darbuotojo atlyginimo „ant popieriaus“ (tai sutartyje nurodytas atlyginimas kartu su priedais). Tai:

  • „Sodros“ įmoka (VSD) – 30,98 proc. Realiai šis mokestis apima ir dalį (3 proc.) sveikatos draudimo mokesčio (PSD). Skaičiuojamas nuo  „popierinio darbo užmokesčio“. Tiesiogiai „atlyginimo į rankas" nemažina. 
  • Įmokos į Garantinį fondą – 0,2 proc. Skaičiuojamas nuo  „popierinio darbo užmokesčio“. Tiesiogiai „atlyginimo į rankas nemažina“.

* Mokesčių tarifų dydžiai paremti 2018 metų duomenimis.

Techniškai, tiek pirmuosius, tiek ir antruosius mokesčius moka darbdavys, o žvelgiant ilguoju laikotarpiu – abu moka dirbantysis. Vis tik, toks paskirstymas turi efektą vykdant mokesčių pokyčius: jei sutartinis atlyginimas „ant popieriaus“ nesikeičia, keičiantis darbuotojo mokesčių tarifams – keisis ir jo gaunamas 'neto atlyginimas‘.

 Aktualius (2019) mokesčius rasite čia: pajamų mokestis.

Jei norite paskaičiuoti konkretaus darbo užmokesčio į rankas dydį, pasinaudokite: ATLYGINIMO SKAIČIUOKLE.


Atlyginimas „į rankas“ Lietuvoje, EUR:
atlyginimas i rankas 2017

* Šaltinis: Statistikos departamentas.

Realusis darbo užmokestis

Realusis darbo užmokestis, tai nėra tas pats kas atlyginimas į rankas. Tai lyginamasis ekonominis rodiklis, kuris rodo kiek asmuo gali įsigyti prekių bei paslaugų už gaunamą atlyginimą įvertinus pinigų perkamosios galios pokyčius.

Jei infliacija yra didesnė nei darbuotojų atlyginimo „į rankas“ augimas, tuomet galima sakyti, kad realiojo darbo užmokesčio pokytis yra neigiamas. Pati realiojo darbo užmokesčio sąvoka aktuali tik lyginant darbo užmokestį su ankstesniais laikotarpiais, o konkretus pokytis priklausys nuo lyginamojo laikotarpio, bei tuo laikotarpiu patirtos infliacijos.

Patiko informacija?

Pasidalink nuoroda su draugais ir kolegomis! Kelkime lietuvių finansinį raštingumą kartu!

Komentarai

Rokas_Lukosius 2016-12-01 17:14:01

Laukiame komentarų!