Laukiame komentarų!
Tema: Finansų rinkos
Terminas anglų kalba: Net Salary
Atlyginimas į rankas / Neto atlyginimas / Alga į rankas / Darbo užmokestis į rankas
Trumpai
'Atlyginimas į rankas‘, arba 'alga į rankas‘ – taip „liaudiškai“ vadinamas 'neto darbo užmokestis‘, kuris yra darbuotojo realiai gaunamas atlyginimas už darbą, jau atskaičius visus susijusius mokesčius. Pats pavadinimas atsirado dar tais laikais, kuomet darbuotojai užmokestį gaudavo materialiais pinigais, ir galima sakyti, paimdavo į rankas (paskui jau kas į kišenę, kas į rankinę...). Šiais laikais kasmėnesinis atlyginimas grynaisiais pinigais išmokamas palyginti retai, o dažniausiai jis vienu arba dviem mokėjimais pervedamas į nurodytą darbuotojo banko sąskaitą.
Plačiau
Klasifikuojant darbo užmokestį, galima remtis tokia schema:
Visos įmonės sąnaudos, susijusios su darbuotojo atlyginimu (neįskaitant darbo vietos išlaikymo, ir papildomų motyvacijos priemonių), iš jų atimant:
- VSD („Sodros“) mokestį
- Įmoka į Garantinį fondą
= Atlyginimas ant popieriaus (‘bruto atlyginimas’) - darbo sutartyje įrašyta suma plius priedai, jei dėl tokių sutarta. Iš jo atimant:
- GPM (gyventojų pajamų mokestį)
- PSD (privalomas sveikatos draudimas)
- Pensijų („Sodros“ kita dalis) mokestį
= Atlyginimas į rankas (neto atlyginimas).
Kuo skiriasi 'bruto atlyginimas‘ („ant popieriaus“) ir 'neto atlyginimas‘ („atlyginimas į rankas)?
Šie atlyginimai skirsis darbuotojo sumokamais mokesčiais: gyventojų pajamų mokesčiu (15%), PSD mokesčiu (6%) bei pensijų ir socialinio draudimo mokesčiu (3%).
Mokesčiai susiję su darbuotojo atlyginimu pagal darbo sutartį, skirstomi į du tipus:
1. Darbuotojo mokesčiai (2018): Mokesčiai, nuskaičiuojami nuo darbuotojo atlyginimo „ant popieriaus“ (tai sutartyje nurodytas atlyginimas kartu su priedais). Tai:
2. Darbdavio mokesčiai (2018): papildomai priskaičiuojami prie darbuotojo atlyginimo „ant popieriaus“ (tai sutartyje nurodytas atlyginimas kartu su priedais). Tai:
* Mokesčių tarifų dydžiai paremti 2018 metų duomenimis.
Techniškai, tiek pirmuosius, tiek ir antruosius mokesčius moka darbdavys, o žvelgiant ilguoju laikotarpiu – abu moka dirbantysis. Vis tik, toks paskirstymas turi efektą vykdant mokesčių pokyčius: jei sutartinis atlyginimas „ant popieriaus“ nesikeičia, keičiantis darbuotojo mokesčių tarifams – keisis ir jo gaunamas 'neto atlyginimas‘.
Aktualius (2019) mokesčius rasite čia: pajamų mokestis.
Jei norite paskaičiuoti konkretaus darbo užmokesčio į rankas dydį, pasinaudokite: ATLYGINIMO SKAIČIUOKLE.
* Šaltinis: Statistikos departamentas.
Realusis darbo užmokestis
Realusis darbo užmokestis, tai nėra tas pats kas atlyginimas į rankas. Tai lyginamasis ekonominis rodiklis, kuris rodo kiek asmuo gali įsigyti prekių bei paslaugų už gaunamą atlyginimą įvertinus pinigų perkamosios galios pokyčius.
Konsultacijos
Šiais ir kitais rūpimais finansiniais klausimais -
kreipkitės dėl profesionalios finansų konsultacijos.
Konsultuoja Finansistas.net autorius.
Laukiame komentarų!
sveiki, tikrai taip, detalios statistikos kurią būtų galima nagrinėtis įvairiais prasmingais pjūviais tikrai nėra daug. Tarp apžvalgų / kainų lenteli...
Sveiki kolegos, šiuo metu žvalgausi į nekilnojamą turtą. Kolkas vis dar esu analizės stadijoje ir panašu, kad man sunkiai sekasi. Sunkiausiai sekasi s...
Neteko susidurti. Gan sudėtinga su tokiomis svetainėmis...
Kokioje stadijoje iš tiesų esame? Ar infliacija jau beveik įveikta?
Sveiki! Esu Gintė Motiejaitienė, dirbu personalo vadybininke UAB "Jurby Water Tech". Tai įmonė, kuri jau 30 metų vysto veiklą pramoninio vandens paruo...
------------------------------------------------------------