Laukiame komentarų!
Tema: Asmeniniai finansai
Terminas anglų kalba: Resident Income Tax
Trumpai
Pajamų mokestis (GPM) – tai valstybinis mokestis, taikomas šalyje gyvenantiems ir gaunantiems tam tikras pajamas fiziniams asmenims. Šiuo mokesčiu apmokestinamos beveik visos gyventojų uždirbtos piniginės pajamos: gaunamas darbo užmokestis, kapitalo pajamos, autoriniai ir kito tipo honorarai bei pajamos
Plačiau
Kas apmokestinama pajamų mokesčiu?
Šiuo mokesčiu apmokestinamos tiek nuolatinių Lietuvos gyventojų pajamos, tiek ir nenuolatinių Lietuvos gyventojų pajamos, jeigu jos gautos iš Lietuvos šaltinio. Šiuo mokesčiu visuomet apmokestinamas darbo užmokestis, tačiau taip pat ir kitos pajamos.
Galima teigti, kad 2020/2021 metais apmokestinama* dauguma pajamų rūšių (neapmokestinamų pajamų sąrašas bus pateiktas šiame straipsnyje žemiau):
* Yra papildomų kriterijų bei sąlygų, kokiais atvejais ir nuo kokios sumos mokamas mokestis.
Pajamų mokesčio tarifas 2021
GPM dydis dirbant pagal verslo liudijimą (patentus) yra nustatomas konkrečioje savivaldybėje priklausomai nuo pasirinktos veiklos rūšies.
GPM lengvatos
Nuo 2019 metų gyventojų pajamų mokesčio lengvatų sąrašas pasipildo, ir nuo šio laikotarpio taikomos šios lengvatos, kurių pagrindu deklaravus pajamas galima susigrąžinti dalį sumokėto mokesčio:
* Siekiant pasinaudoti lengvata, būtina išsaugoti sąskaitas-faktūras ar atitinkamus dokumentus.
Neapmokestinamos pajamos ir NPD
Neapmokestinamomis pajamomis galima vadinti tiek tas pajamas, kurios iš viso neapmokestinamos, tiek ir tas, kurių neapmokestinama tik tam tikra dalis.
Kadangi asmenims priskirtinas vienoks ar kitoks NPD (neapmokestinamųjų pajamų dydis), kuris vieniems didesnis, kitiems mažesnis, priklausomai nuo darbo užmokesčio dydžio, šeimos sudėties, neįgalumo; tad daugumai dirbančiųjų tam tikra darbo užmokesčio dalis pajamų mokesčiu taip pat yra neapmokestinama. Vis tik, daugiau uždirbantiems gyventojams šį dalis labai neženkli, arba jos iš viso nebus.
Taip pat GPM neapmokestinamos* šios pajamos:
* Tai nėra detalūs nurodymai dėl mokesčio. Detalius nurodymus, atsižvelgiant į sąlygas bei išlygas reikia įvertinti pagal GPMĮ nurodymus.
Kas turi mokėti gyventojų pajamų mokestį?
Kadangi dažniausiai GPM mokestis mokamas nuo darbo užmokesčio, tai dažniausiai jį techniškai mokesčių inspekcijai sumoka darbdavys, t.y. bendrovė, kuri asmeniui moka darbo užmokestį. Šį mokestį bendrovė privalo deklaruoti kiekvienam mėnesiui iki sekančio mėnesio 15 dienos. Vėluojant sumokėti mokesčius valstybei, skaičiuojami delspinigiai.
Nepaisant to, kad gyventojų pajamų mokestį nuo darbo užmokesčio paskaičiuoja ir sumoka darbdavys – realiai jį moka darbuotojas, ir šis mokestis tiesiogiai mažina jo „ant popieriaus“ sutartą darbo užmokestį. Šiam mokesčiui didėjant (o sutartiniam atlyginimui nesikeičiant), žmogaus realus gaunamas užmokestis turėtų didėti, ir atvirkščiai.
Jei kalba eina ne apie darbo užmokestį, bet apie kitas pajamas, tuomet asmuo šį mokestį paskaičiuoti ir susimokėti privalo pats. Asmuo gaunantis papildomų pajamų, už praėjus kalendoriniams metams turi pildyti metinę pajamų deklaraciją, bei VMI sumokėti paskaičiuotą pajamų mokestį iki gegužės 1 d.
Kas privalo pildyti metinę pajamų deklaraciją ir savarankiškai mokėti pajamų mokestį:
Savanoriškai pildyti metinę pajamų deklaraciją bei susigrąžinti permokas gali:
GPM skaičiavimas
Šį mokestį nuo darbo užmokesčio paprastai skaičiuoja įmonės buhalterija. Šis skaičiavimas įprastu atveju nesudėtingas:
Pajamų mokestis = (Darbo užmokestis – NPD) * 20%;
Kur:
Tuo tarpu deklaruojant ir mokant pajamas savarankiškai, GPM mokestis apskaičiuojamas panašiai:
Pajamų mokestis = Gautos grynosios pajamas * Pajamų mokesčio tarifas
Kur:
* Pilnai nepanaudojus NPD (PNPD iki 2017 imtinai, o nuo 2018 metų PNPD nebelieka), nepanaudotą dalį galima susigrąžinti, o tai keis mokamo mokesčio dydį. Pildant deklaraciją elektroniniu būdu – pačiam asmeniui mokesčių skaičiuoti nereikia (reikia tik tinkamai užpildyti gautas pajamas, kitus susijusius duomenis), o skaičiavimus atlieka deklaravimo programa.
GPM Istorija
Vien pastaruoju Lietuvos nepriklausomybės laikotarpiu, gyventojų pajamų mokestis spėjo ne sykį pasikeisti. Pagal 1990 metais priimtą įstatymą, šis mokestis sudarė nuo 18% iki 33%. Tuo tarpu 1994 metais buvo priimtas įstatymas, kuris numatė tris skirtingus tarifus: 10%, 20% ir 35%, kurie buvo taikomi skirtingo dydžio darbo užmokesčio atkarpoms. Kuo darbo užmokestis didesnis – tuo didesnis GPM. Tai buvo ryški progresinė mokesčių sistema, kuri išliko iki 2003 metų.
Nuo 2003 metų progresinė sistema buvo pakeista (kažkodėl tai įvyko socialdemokratų valdymo laikotarpiu). Įsigaliojo du tarifai. Darbo užmokestis buvo apmokestintas 33% tarifu, o kitos įvairios pajamos – 15% tarifu.
Vėliau pajamų mokestis darbo užmokesčiui nuo 33% buvo palaipsniui mažinamas, iki kol pasiekė dabartinius 15%. Nors GPM mokestis ženkliai sumažėjo, tačiau jį atsvėrė PSD, ir kiti nuo darbuotojo atlyginimo nuskaičiuojami mokesčiai.
Patiko informacija?
Pasidalink nuoroda su draugais ir kolegomis! Kelkime lietuvių finansinį raštingumą kartu!
Laukiame komentarų!
Įvairių matavimo būtų, kad ir tas Big-Mac indeksas. Aišku, visur daug niuansų, tačiau laikui bėgant patys galime palyginti tam tikrų daiktų kainas, ir...
Panašu, kad Lietuvos būsto rinka bus pastaruosius kelis metus tarp geriausių Europoje. Kainos atsilaikė, burbulas, jei toks buvo - nesubliūško. Prieža...
Auksas kaip investicija turi savo nišą, nors ir nėra mėgiamas visų investuotojų. Dažnai auksas naudojamas kaip alternatyva pinigams (ar pinigų rinkos ...
Tai kur tas ilgai lauktas kritimas? Kiek dar sugebės laukti tie, kuriems reikia būsto gyventi, ir jau laukė du metus? Kai kantrybė baigsis, pokyčiai g...
Ką gi, panašu, kad auksas išjudėjo. To ir buvo galima tikėtis dabartinėje aplinkoje, kai tiek daug neaiškumo, o infliacija iki galo taip ir niekur ned...
------------------------------------------------------------