Obligacijų rinka – koks pajamingumas laukia investicijų?

2016 08 26

Praėjusiame straipsnyje įvertinome, kurioje stadijoje šiuo metu randasi akcijų rinkos. Ir pagrindinė išvada buvo ta, kad didžiausia pasaulio akcijų rinka – JAV yra pasiekusi pavojingai aukštą lygį. Iš dalies tokie kilimai kai kuriuos investuotojus privilioja, tačiau profesionalesni lėšų valdytojai, valdantys didžiausias investicijas į tokias rinkas žiūri itin atsargiai. 

Vėlgi, norint atitraukti lėšas iš akcijų rinkų, reikalingos alternatyvos. O pagrindinė alternatyva akcijoms vertybinių popierių rinkoje visuomet yra obligacijos. Tad šiandien ir pabandysime peržiūrėti, kas siūloma obligacijų rinkose.

(1)   Kalbant apie obligacijas, labai svarbu išskirti valiutas, kuriomis obligacijos išleistos. Kadangi vietinėje rinkoje disponuojame eurais, tai investuojant į obligacijas kita valiuta, visuomet susiduriame su valiutų rizika. Todėl net ir iš pažiūros labai saugios obligacijos gali atnešti didžiulius nuostolius, jei bus denominuotos kita valiuta. Dėl šios priežasties, obligacijų rinką analizuosime tik eurais.

(2)   Investavimas į pavienes obligacijas smulkiems ir vidutiniams investuotojams daugeliu atveju nerekomenduotinas, dėl sunkiai pasiekiamos tinkamos diversifikacijos ir nuolatinės šių vertybinių popierių kaitos. (Įsivaizduokime, jei į vieną obligaciją būtų investuota 5 proc., o visas obligacijų portfelis turėtų 3 proc. pajamingumą, tai vienai obligacijai visiškai nuvertėjus, visas portfelis iš karto patirtų nuostolį). Dėl šios priežasties pavienių obligacijų taip pat nenagrinėsime.

Geriausiai visą obligacijų rinką atspindės keli skirtingos rizikos obligacijų ETF fondai

Pasirenkame obligacijų fondus iš trijų pagrindinių obligacijų rinkos segmentų: 

  • Vyriausybių obligacijos - iShares Euro Government Bond 7-10yr UCITS ETF
  • Didelių/vidutinių įmonių obligacijos - iShares Core Euro Corporate Bond UCITS ETF
  • Aukšto pajamingumo / rizikingos ("junk bonds") obligacijos - iShares Euro High Yield Corporate Bond UCITS ETF


Pasižiūrėkime, kaip atrodo šių obligacijų fondų vertės pokyčiai per paskutinius 5 metus: 

obligacijos 1

obligacijos 2

obligacijos 3

* Šaltinis: iShares.

Reikia pripažinti - vaizdas tikrai gražus. Didesnė nei 40 proc. grąža už penkerius metus valstybinių obligacijų fondui - įspūdingas rezultatas. Kiti obligacijų fondai taip pat ne ką prasčiau atrodo. 

Tačiau tai praeitis. Ir deja, ji nemažai pasiėmė ir ateities sąskaita. O Štai kaip atrodo ateitis:

Obligacijų fondas

Vidutinė obligacijų trukmė

Weighted Avg YTM

iShares Euro Government Bond 7-10yr UCITS ETF

8,4 metų

0,27%

iShares Core Euro Corporate Bond UCITS ETF

5,8 metų

0,63%

iShares Euro High Yield Corporate Bond UCITS ETF

3,2 metų

2,89%

 * Šaltinis: iShares.


Weighted Avg YTM
 - svertinis obligacijų, esančių fonde, pajamingumo iki išpirkimo vidurkis. Tiems, kam skamba per sudėtingai, tą galima suprasti kaip daug maž būsimą metinę fondo grąžą, išlaikius fondą panašų laikotarpį kaip ir vidutinė obligacijų trukmė. Žinoma, dar reikėtų atimti fondo mokesčius... 

Būsima grąža tikrai nedžiugina: valstybinių obligacijų fondo tikėtina grąža yra arti nulio, o į šį fondą papuola tikrai ne vien aukščiausio reitingo valstybių obligacijos. O net ir "šiukšlinių obligacijų" fondas neleidžia tikėtis nei 3 proc. grąžos. 

Daugiau komentarų lyg ir nebereikia.


Sėkmės dirbant bei investuojant,


Rokas Lukošius


Šioje svetainėje pateikiamas turinys yra finansistas.net nuomonė bei gali būti subjektyvus. Autorius gali turėti tiesioginį interesą dėl vienokių ar kitokių vertybinių popierių vertės. Tai yra informacinio pobūdžio pranešimas, kuris nėra ir negali būti traktuojama kaip investavimo rekomendacija ar tyrimas.

Patiko informacija?

Pasidalink nuoroda su draugais ir kolegomis! Kelkime lietuvių finansinį raštingumą kartu!

atgal