Atsargų norma

Tema: Finansiniai rodikliai

Terminas anglų kalba: Reserve Ratio


Trumpai

Atsargų norma – tai procentinis dydis, nustatomas centrinių bankų siekiant sureguliuoti finansų rinką. Jis apskaičiuojamas dalinant banko turimus grynuosius pinigus iš banko priimtų indėlių sumos. 

Plačiau

Banko grynaisiais pinigais laikomi fiziniai (materialūs) turimi pinigai bei pinigai laikomi centriniame banke, kas iš esmės yra likvidžiausias turtas. Taigi centrinis bankas nustato minimalią normą šiam likvidžiausiam turtui, taip įtakodamas rinką iš karto keliais aspektais:

  • Paveikiant finansų rinkos stabilumą: jei centrinis bankas ateityje mato kylančią finansų rinkos riziką, jis padidina atsargų normos rodiklį. Tokiu atveju komerciniai bankai turi sukaupti didesnį kiekį grynųjų pinigų ir taip padidinti savo likvidumą bei sumažinti rizikos lygį.
  • Paveikiant pinigų kiekį ekonomikoje: bankų sistema, veikdama kaip pinigų multiplikatorius, turi milžinišką poveikį visai ekonomikai. Keičiant atsargų normą, centrinis bankas gali įtakoti pinigų pasiūlą rinkoje, kas leidžia daryti įtaką ekonomikos ciklams ir infliacijai. 

Pačiam bankui aukštesnė atsargų norma reiškia aukštesnį saugumo lygį, bet tuo pačiu ir mažesnį pelningumą, nes grynieji pinigai bankui paprastai yra mažiausiai grąžos atnešantis turtas.

Paprastai, išsivysčiusiose rinkose šis rodiklis yra keičiamas gan retai, dažniau juo kaip instrumentu naudojama besivystančiose ekonomikose.

Patiko informacija?

Pasidalink nuoroda su draugais ir kolegomis! Kelkime lietuvių finansinį raštingumą kartu!

Komentarai

Rokas_Lukosius 2016-11-30 16:18:42

Laukiame komentarų!