Paskolų ir indėlių santykis

Tema: Finansiniai rodikliai

Terminas anglų kalba: Loan to Deposit Ratio


Trumpai

Paskolų ir indėlių santykis – rodiklis, naudojamas bankų ar kitų finansinių įstaigų analizėje. Šis rodiklis lygina banko išduotas paskolas ir priimtus indėlius, parodydamas jo likvidumą. 

Plačiau

Kiekvieno komercinio banko ar kredito unijos pagrindinis verslas yra surinkti indėlius iš klientų, turinčių laisvų lėšų, ir paskolinti tuos pinigus kitiems klientams, kuriems trūksta kapitalo. Tokiu atveju balanse išduotos paskolos tampa turtu, o priimti indėliai – įsipareigojimu.

Indėliai laikomi gan stabiliu banko lėšų šaltinių (žinoma, priklausomai nuo indėlių struktūros), o paskolos, ypač ilgesnės trukmės, yra mažai likvidus turtas. Aukštas paskolų ir turto santykis gali signalizuoti kelis dalykus:

  • Kokybiškas paskolų portfelis bankui atneša didesnį pelningumą nei kitos turto rūšys, ir tikėtina, kad banko su aukštu rodikliu pelningumas ir 'grynoji palūkanų norma‘ bus aukštesni. 
  • Išdavus daugiau paskolų, mažėja banko likvidumas. Tokiu atveju bankas tampa pažeidžiamesnis, jei banko indėlininkai dėl vienokių ar kitokių priežasčių suskuba atsiimti savo pinigų iš finansinės įstaigos. 

Jei 'paskolų ir indėlių‘ santykis mažas visoje rinkoje – tai rodo mažą paskolų paklausą, bei rinkos dalyvių atsargumą (ar požiūrį į per dideles prašomas palūkanas arba kitas bankų keliamas sąlygas), taip pat ir potencialą didėti paskolų rinkai ateityje.


Formulė


Paskolų ir indėlių santykis = Klientams išduotos paskolos / Surinkti indėliai

Patiko informacija?

Pasidalink nuoroda su draugais ir kolegomis! Kelkime lietuvių finansinį raštingumą kartu!

Komentarai

Rokas_Lukosius 2016-11-30 16:24:44

Laukiame komentarų!