Lizingas (finansinė nuoma)

Tema: Asmeniniai finansai

Terminas anglų kalba: (Financial) Lease


Trumpai 

Lizingas, kuris taip pat dažnai minimas kaip finansinė arba išperkamoji nuoma – tai lizingo bendrovių (dažniausiai priklausančių komerciniams bankams) teikiama paslauga, kuri jos gavėjui leidžia įsigyti tam tikrą daiktą, sutartą laiko tarpą mokant pinigus už jį dalimis.  Savo pirkiniu, paslaugos gavėjas gali naudotis nuo sandorio sudarymo, iki kol sueis sutarties terminas, ir nutrūks sutartis, arba jis lizinguojamą daiktą galutinai išsipirks.

Plačiau

Iki kol lizingo gavėjas pilnai išpirks prekę iš finansinės nuomos bendrovės, nuosavybė priklauso pastarajai, ir tik pirkėjui galutinai atsiskaičius su paslaugą teikiančia kompanija, objekto nuosavybė pereina jam. Finansinė nuoma turi, tiek privalumų, tiek ir trūkumų lyginant su kitomis alternatyvomis:

  • Palūkanos paprastai būna mažesnės nei vartojimo kreditų ir svyruoja tarp 2,5% - 4% didžiausių kreditorių tarpe.
  • Reikalinga pradinė įmoka (dažniausiai, ypač brangesniems pirkiniams).
  • Nustojus mokėti įmokas, gali būti prarasta ir daiktas ir sumokėtos lėšos.
  • Nereikia papildomo įkeitimo (užstatu, tampa perkama prekė).
  • Dažnai skaičiuojamas sąlyginai nemažas sutarties mokestis.
  • Išperkamoji nuoma paprastai yra pigesnė nei veiklos nuoma (pastaroji dažnai dar įtraukia įvairių eksploatacijos kaštų). 


Pagrindiniai finansinės nuomos sandorio parametrai

Lizingo įmokos iš esmės priklauso nuo šių parametrų:

  • Perkamo daikto kainos – kuo ji didesnė, tuo bus didesnės įmokos. 
  • Trukmė - Lizingas gali būti sudaromas įvairiam laikotarpiui, tačiau jis paprastai svyruoja tarp 6 mėnesių ir 7 metų. Konkreti trukmė priklauso nuo mokėtojo galimybių – kokio dydžio įmokas jis gali sau leisti mokėti, nuo to ir priklausys trukmė, t.y. kaip greit perkamas daiktas gali būti išpirktas iš nuoms bendrovės. 
  • Avansas – jei įsigyjamas turtas yra brangus, avansas bus neišvengiamas; o jei pirkinys palyginti smulkus (pvz., buitinė technika), avanso gali ir nebūti. Kuo didesnis avansas pradžioje – tuo mažesni bus likę mokėjimai, įskaitant sumokamas palūkanas.
  • Likutinė vertė – ne visuomet pasitaikantis dalykas. Jei daiktas išperkamas iki galo, liktinės vertės nebūna. Ji dažniausiai galima tik lengvųjų automobilių pirkimo atveju, nes jie lengviau realizuojami rinkoje. Jei finansinė nuoma su likutine verte – tai reiškia, kad suėjus sutarties terminui, pirkėjas gali nuspręsti, ar jis už sutartą mokestį įsigis perkamą daiktą iš lizingo bendrovės, ar atsisakys. Paprastai daikto vertė būna didesnė nei likutinė išpirkimo vertė, tad jis būna išperkamas. (Kalbant apie apskaitos skirtumus tarp lizingo ir veiklos nuomos, lizingas su likutine verte paprastai bus traktuojamas kaip veiklos nuoma).
  • Palūkanos – bene svarbiausias komponentas, parodantis kiek už šią paslaugą, kuri realiai yra pinigų skolinimas, pirkėjas turi sumokėti finansų tarpininkui, neskaitant sutarties mokesčio. Kuo palūkanos didesnės, tuo brangiau kainuos lizingo paslauga. Palūkanos skaičiuojamos nuo paskolintos sumos (tai yra pirkinio kaina, minus sumokėtas avansas, o likutinė vertė neminusuojama).


Objektai ir šalys 

Lizingo paslaugomis naudojasi tiek gyventojai, tiek ir įmonės. Įmonėms paprastai palūkanos būna mažesnės, o konkrečios palūkanos priklausys nuo įmonės stabilumo bei kredito reitingo. Jei fizinis asmuo perka automobilį - palūkanos taip pat bus žemesnės, nei smulkesniems pirkiniams.

Įmonės, naudodamosis lizingu paprastai perka lengvuosius automobilius, darbinį transportą, gamybines linijas bei kitą įrangą. Gyventojai išpirkinėja ne tik lengvuosius automobilius, bet ir buitinę techniką, baldus.

Sudarant išperkamosios nuomos sandorį, dalyvauja trys šalys: daikto pirkėjas (paslaugos gavėjas), lizingo kompanija bei pardavėjas. Daiktą tiesiogiai iš pardavėjo perka lizingo bendrovė, o tikrasis daikto naudotojas įsipareigoja lizingo bendrovei mokėti sutartas įmokas kiekvieną mėnesį, iki kol daiktas bus išpirktas, ar grąžintas paslaugą teikiančiai bendrovei.

Dažnai patys pardavėjai tarpininkauja siūlydami išperkamosios nuomos paslaugas, netgi išsiderėdami geras sąlygas (viskas dėl to noro parduoti). Gali pasitaikyti, net pasiūlymų, kuomet paskolos suteikiamos be palūkanų, tačiau nesunku suprasti, jog vienu ar kitu būdu už tas palūkanas teks sumokėti.


Išperkamo automobilio pardavimas ir eksploatacija

Jei automobilis ar kitas turtas buvo perkamas naudojantis išperkamąja nuoma – jo pardavimas bei naudojimas turi tam tikrų niuansų. Kadangi daiktu naudojasi jo tikrasis pirkėjas, o faktiškai/oficialiai tas daiktas priklauso lizingo bendrovei, to daikto naudotojas juo pilnai nedisponuoja.

Norėdamas lizingu pirktą daiktą parduoti jis gali tą padaryti, tačiau norėdamas perleisti turtą naujam pirkėjui, paprastai jis turi sumokėti lizingui visą sumą pinigų, kiek dar yra likęs skolingas (bei nutraukimo mokestį, jei toks yra). Taigi, dažnai tam reikės nemažos sumos pinigų, iki kol ją sumokės naujasis pirkėjas (kuris nenorės mokėti tol kol negaus perkamo daikto, o jį jis gaus tik buvusiam pirkėjui išpirkus iš lizingo).

Eksploatacija taip pat turi tam tikrų niuansų: perkamas turtas visuomet turi būti pilnai apdraustas (dažniausiai draudimas būna iš karto priskaičiuojamas prie finansinės nuomos kainos, ir juo rūpinasi paslaugą teikianti kompanija, nors tą gali daryti ir daikto naudotojas). Sudėtingesni klausimai iškyla dėl civilinių daikto savininkų/naudotojų atsakomybių.


Pasinaudok: lizingo skaičiuokle.

Patiko informacija?

Pasidalink nuoroda su draugais ir kolegomis! Kelkime lietuvių finansinį raštingumą kartu!

Komentarai

Rokas_Lukosius 2016-12-01 17:27:46

Laukiame komentarų!