Anuitetas

Tema: Asmeniniai finansai

Terminas anglų kalba: Annuity


Trumpai

Anuitetas – tai paskolos grąžinimo skaičiavimo metodas, kurio atveju grąžinama paskolos dalis ir palūkanos paskaičiuojamos taip, kad kiekvieno mėnesio įmokos būtų vienodos nuo pirmos iki paskutinės įmokos, iki kol paskola bus visiškai išpirkta. 

Plačiau

Galima sakyti, kad yra du pagrindiniai paskolos grąžinimo būdai: linijinis ir anuitetas. Jei skaičiuojama pagal linijinį paskolos grąžinimą, tuomet paskolos grąžinimas (neskaitant palūkanų) išdalinamas visiems mėnesiams po lygiai, o palūkanos mokamos nuo faktinės likusios paskolos sumos; kadangi paskolą išmokant likusi suma vis mažėja – tai mažėja ir mokamos palūkanos bei bendri kasmėnesiniai mokėjimai už kreditą.

Tuo tarpu išmokant paskolą anuiteto būdu – kasmėnesinės įmokos nemažėja, o išlieka tokios pačios iki kol kreditas būna visiškai išpirktas. Taip iš pradžių mokama didesnė palūkanų dalis (esant ilgalaikiam kreditui), o ilgainiui ji mažėja, bet didėja kredito išpirkimo dalis.


Kas geriau, linijinis ar anuitetas?

Kurį paskolos grąžinimo grafiką geriau rinktis – daugiau asmeninis reikalas. Jei asmuo nori pasiimti maksimalią paskolą, arba tiesiog didesnės paskolos neleidžia paimti ribotos pajamos, tuomet jam neišvengiamai teks rinktis anuitetą.

Kita vertus, visuomet daug maloniau, kai įmokos reguliariai mažėja, kaip kad linijinio grafiko metodu. Bet tokiu atveju dažnai išgąsdina pirmųjų įmokų dydis – pasirinkus linijinio grąžinimo metodą, pirmosios įmokos bus didesnės nei anuiteto atveju, imant tokio pat dydžio paskolą bei tomis pačiomis sąlygomis.

Žiūrint finansine prasme, nėra esminio skirtumo tarp anuiteto ar linijinio mokėjimo būdo, nes palūkanos visuomet bus skaičiuojamos nuo likusios negrąžintos paskolos sumos. Tačiau žiūrint iš praktinės pusės, jei neturite tikslo paimti didesnę paskolą, tuomet linijinis metodas leis sumokėti mažiau palūkanų. Bet jei dėl to turėsite didinti paskolos trukmę, tuomet geresnis pasirinkimas greičiausiai bus trumpesnė paskola su anuitetu. Anuitetas dėl didesnės galimos pasiskolinti sumos dažniausiai yra populiaresnis paskolos mokėjimų metodas. 

Patiko informacija?

Pasidalink nuoroda su draugais ir kolegomis! Kelkime lietuvių finansinį raštingumą kartu!

Komentarai

Rokas_Lukosius 2016-12-01 17:25:47

Laukiame komentarų!

Ieva 2019-09-17 15:52:30

Sveiki, rašote teisingai "linijinis metodas leis sumokėti mažiau palūkanų." Bet skaičiuoklė rodo kiek kitaip :(

Rokas_Lukosius 2019-09-28 08:58:28

@Ieva#783 Nežinau, kurią tiksliai skaičiuoklę turite omenyje, bet jei kalbate apie būsto paskolos skaičiuoklę, tai pasirinkus linijinį metodą palūkanos didės, jei ilgės paskolos terminas. (Skaičiuoklė paruošta taip, kad pagal įmokos dydį automatiškai nustato terminą, per kurį pavyks išsimokėti būsto paskolą). Jei pradėtumėte nuo vienodos įmokos ir paskolą būtų vienodo termino - tuomet palūkanos būtų mažesnės, bet kaip taisyklė, tuomet neužtenka įmokos dydžio arba paskolos trukmės... https://www.finansistas.net/busto-paskolos-skaiciuokle.html