Ekonominio ciklo fazė

2017 03 18

Ekonominis ciklas yra ašis ties kuriuo sukasi dauguma rinkų: finansų rinkos, darbo rinka ir kitos, su įvairiais ūkio bei gyvenimo segmentais susijusios rinkos. Ypatingai ekonomikos ciklas veikia akcijų rinkas, kurios visuomet seka (arba eina priešakyje) ties ekonominio ciklo kryptimi.

Rinkos ekonomikos sąlygomis tokie ciklai yra neišvengiami. Klausimas tik kiek laiko kuri ciklo fazė tęsis. Ir šis klausimas yra sudėtingesnis nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio, nes kiekvienas ciklas turi savo ypatumų ir yra skirtingos trukmės. Jei ciklai būtų identiški - investavimas būtų daug paprastesnis...

Tad kaip analizuoti ekonominį ciklą, ir nuspėti, kurioje vietoje esame? Žvelgiant plačiau, yra daugybė ekonominių indikatorių (BVP pokytis, infliacija, nedarbas, pardavimų augimas, pramonės apimtys, nekilnojamo turto kainos, rinkos dalyvių pasitikėjimas ir kt.). Visus juos apžvelgus nesunku nustatyti, kurioje ciklo fazėje esame. Aišku, ne visada visi rodikliai rodo tą patį signalą, tačiau bendrą tendenciją išskirti nesudėtinga. 

Kur kas sudėtingiau iš tų rodiklių nuspėti apie būsimą ciklo pabaigą, nes dauguma rodiklių iš esmės tik atspindi praėjusį laikotarpį, o norint nuspėti akcijų indeksų kursą tai mažai tepadeda. Akcijų kursas pats savaime yra vienas anksčiausių ekonominių indikatorių. 

Pernelyg neišsiplečiant, įsivaizduoti ekonominio ciklo krypties galimas ribas leidžia nedaug rodiklių. Pagrindinis jų yra nedarbo lygis. Nes čia egzistuoja tam tikros ribos, ypač kai kalbame apie apatinį nedarbo lygį, arba kitaip sakant ekonominio kilimo ciklo pabaigą. Taip yra, nes priartėjus prie natūralaus nedarbo lygio, tolesnis jo kritimas ekonomikai būtų ganėtinai skausmingas, ir vestų į itin perkaitusią ekonominę situaciją (kokioje investuoti reikėtų ypatingai atsargiai). 

Visų pagrindinių brandžių rinkų nedarbo lygio ciklus bei stadiją matome iš šių Eurostat pateiktų duomenų:

nedarbas euro zonoje
Nesunku pastebėti, kad nuo 2011 metų Europoje ir kitose pagrindinėse išsivysčiusiose ekonomikose ciklo kryptis išsiskyrė. Ir jei JAV ir Japonijoje nedarbas yra itin žemuose lygiuose, Europa savų žemumų pasivyti nespėjo. Pagrindinis klausimas, ar šiame cikle suspės..?

Sėkmės dirbant bei investuojant,

Rokas Lukošius


Šioje svetainėje pateikiamas turinys yra finansistas.net nuomonė bei gali būti subjektyvus. Autorius gali turėti tiesioginį interesą dėl vienokių ar kitokių vertybinių popierių vertės. Tai yra informacinio pobūdžio pranešimas, kuris nėra ir negali būti traktuojama kaip investavimo rekomendacija ar tyrimas.

Patiko informacija?

Pasidalink nuoroda su draugais ir kolegomis! Kelkime lietuvių finansinį raštingumą kartu!

Komentarai

Rokas_Lukosius 2017-03-18 15:33:37

Laukiame straipsnio komentarų!

Andrius 2017-09-04 14:41:59

Klausimas tik vienas - kada ekonominis ciklas prades verstis i kita faze?

Rokas_Lukosius 2017-10-01 09:23:15

Deja, tiksliai to niekas nežino, ir belieka stebėti ekonominius indikatorius: pasitikėjimo rodiklius, pramonės užsakymus ir gamybą, vartojimą ir pan. O kadangi tokie rodikliai trumpuoju laikotarpiu ir taip svyruoja, tad nuspėti verslo ciklo pasikeitimą tik sudėtingiau.

Andrius 2017-11-03 14:57:14

Idomu, kiek dar is viso teoriskai gali testis ekonominio kilimo ciklo faze. Nes itampa atrodo vis auga.

Rokas_Lukosius 2017-12-03 09:20:55

Teoriškai - ekonominis ciklas gali tęstis bet kiek. Vis tik praktiškai - vėliau ar anksčiau fizikos dėsniai (dėsniai galioja finansų rinkoje kaip ir visur kitur) pradeda veikti. Žiūrint empiriškai, dabartinė ekonominio ciklo kilimo stadija artėja prie ilgiausio kilimo ciklo istorijoje (matuojant pagal JAV rinką), tačiau iki rekordo vis dar likę keli mėnesiai!

atgal