Laukiame komentarų!
Tema: Asmeniniai finansai
Terminas anglų kalba: Credit History, Credit Score, Credit Rating
Trumpai
Kredito istorija – tai suvestinė, kaupianti duomenis apie asmens skolinius įsipareigojimus. Kuo blogesnė asmens kredito istorija – tuo prastesnės bus jo kredito gavimo sąlygos. Asmuo su prasta skolinimosi istorija arba iš viso negaus paskolos, arba už ją reikės mokėti didžiules palūkanas.
Plačiau
Ši istorija svarbi tiek fiziniams asmenims, tiek ir juridiniams asmenims. Žinoma, ji svarbi tik tiems, kas vienokiu ar kitokiu būdu skolinasi lėšas, ar ketina tai daryti ateityje. Tuo tarpu informacija renkama net ir apie tuos, kurie nėra turėję jokių paskolų.
Asmens kredito istorijoje fiksuojama visi asmens tai dienai turimi finansiniai įsipareigojimai (paimtos paskolos iš komercinių bankų, kredito unijų, lizingų, greitųjų kreditų bendrovių ir pan.). Apart turimų skolų, asmens skolinimosi istorija apims ankstesnius pradelstus atsiskaitymus. Tai yra, jei anksčiau asmuo nespėjo laiku sumokėti įmokų už turimas skolas, ar kitus finansinius įsipareigojimus, tokia informacija saugoma net iki 10 metų, ir visa tai atitinka Lietuvos įstatymus. Tiesa, GDPR reikalavimai kiek apsunkino kredito istorijos duomenų kaupimą ir skaičiavimą
Kam ši kreditinė istorija reikalinga?
Jei kyla klausimų, kam tokia sistema apie fizinius asmenis reikalinga, ir kam ji naudinga, tai žinoma, kad jis iš esmės reikalinga tik kredituojančioms įstaigoms. Nesvarbu ar tai bankas, ar lizingo bendrovė, ar greitųjų kreditų bendrovė – ji visuomet norės kuo daugiau sužinoti apie asmenį, kuriam skolina pinigus.
Ypatingai svarbi informacija yra kaip tam asmeniui anksčiau sekėsi grąžinti savo skolas. Jei sekėsi sunkiai, tikėtina, kad ir ateityje gali kilti problemų, todėl paskolos išdavimas tokiam asmeniui yra rizikingesnis.
Ar bloga kredito istorija gali pakenkti?
Žinoma. Pirmiausia vėlgi reikėtų išskirti juridinius ir fizinius asmenis. Juridiniams asmenims, t.y. įmonėms, kredito istorija visuomet svarbi – net jei ji ir nesiskolina lėšų verslui vystyti, bet dėl vienokių ar kitokių priežasčių turi blogą paskolų grąžinimo istoriją, tuomet jai tikrai bus sunku derėtis su tiekėjais (dėl atidėto atsiskaitymo), o greičiausiai net ir klientai žiūrės kaip į nelabai patikimą partnerį, ir stipriai suabejos prieš pervesdami reikšmingą avansą, o gal ir iš viso nenorės bendradarbiauti.
Tuo tarp kalbant apie gyventojus, bloga skolinimosi istorija pirmiausia gali pakenkti norint paimti paskolą: rimtas bankas greičiausiai jokios paskolos asmeniui su prasta kredito istorija neišduos (nebent su patikimu užstatu, priklausomai nuo konkrečios istorijos), tuo tarpu tokios kaip greitųjų paskolų bendrovės, įvertins kokias palūkanas galima „nulupti“ nuo prastoje padėtyje esančio asmens, o kai kuriais atvejais lėšų irgi neskolins.
Bet tai dar ne viskas. Jei einate rimtesnes pareigas, ar ketinate tokias eiti, galite neabejoti, kad būsimasis ar esamas darbdavys sužinos jūsų duomenis ir juos įvertins. Jei matys, kad naudojatės greitųjų kreditų paslaugomis, jūsų šansai susikurti rimtą įvaizdį gali pavirsti niekiniais.
Kas kaupia fizinių istoriją apie asmenis?
Pirmiausia centrinė duombazė apie asmenų paskolas yra kaupiama centrinio Lietuvos banko - Paskolų rizikos duomenų bazėje. Čia duomenys apie fizinių bei juridinių asmenų įsiskolinimą bei neįvykdytus finansinius įsipareigojimus privalomai patenka iš bankų (ir jų filialų Lietuvoje), kredito unijų bei lizingo bendrovių.
Tuo tarpu šią bazę fiziniams asmenims dar labiau praplėtė “CreditInfo“ bendrovė, įtraukdama ir duomenis iš kai kurių greitųjų kreditų bendrovių, bei kai kurių paslaugų teikėjų, pvz., telekomunikacijų, komunalinių ar kt., su kuriais ši bendrovė turi pasirašiusi sutartis.
Kaip sužinoti šią informaciją apie save ar kitus?
Informacija apie save paprastai kiekvienas asmuo gali nemokamai. Mokamai apie kitą įmonę finansinę informaciją taip pat visuomet galima sužinoti – tokią paslaugą teikia ne viena bendrovė (CreditReform, CreditInfo ir kitos panašios įstaigos).
Tuo tarpu informacija apie fizinių asmenų kredito istoriją suteikiama kreditų įstaigų statusą turinčioms bendrovėms, o toliau patys žinote kaip Lietuvoje viskas vyksta...
Kaip pagerinti savo kredito istoriją?
Iš esmės, tai tikrai nėra lengvai įgyvendinamas uždavinys. Problema ta, kad kredito istorijoje duomenys kaupiami ilgą laiką. Tai reiškia, jei kurį laiką turėjote problemų atsiskaitydami su savo kreditoriais ar paslaugų tiekėjais, net ir su visais jais iš karto atsiskaičius, asmens kreditingumas labai aukštas iš karto netaps.
Tik ilgą laiką nuosekliai išlaikant savalaikį atsiskaitymą ir laiku padengiant turimus įsipareigojimus, su laiku teigiami duomenys keis neigiamus. Pasirūpinkite tuo bei stabiliomis pajamomis, ir kredito istorija pamažu gerės.
Patiko informacija?
Pasidalink nuoroda su draugais ir kolegomis! Kelkime lietuvių finansinį raštingumą kartu!
Laukiame komentarų!
Įvairių matavimo būtų, kad ir tas Big-Mac indeksas. Aišku, visur daug niuansų, tačiau laikui bėgant patys galime palyginti tam tikrų daiktų kainas, ir...
Panašu, kad Lietuvos būsto rinka bus pastaruosius kelis metus tarp geriausių Europoje. Kainos atsilaikė, burbulas, jei toks buvo - nesubliūško. Prieža...
Auksas kaip investicija turi savo nišą, nors ir nėra mėgiamas visų investuotojų. Dažnai auksas naudojamas kaip alternatyva pinigams (ar pinigų rinkos ...
Tai kur tas ilgai lauktas kritimas? Kiek dar sugebės laukti tie, kuriems reikia būsto gyventi, ir jau laukė du metus? Kai kantrybė baigsis, pokyčiai g...
Ką gi, panašu, kad auksas išjudėjo. To ir buvo galima tikėtis dabartinėje aplinkoje, kai tiek daug neaiškumo, o infliacija iki galo taip ir niekur ned...
------------------------------------------------------------