Asmeninių finansų balansas

Tema: Asmeniniai finansai

Terminas anglų kalba: Personal Finance Balance Sheet


Asmeniniai finansai daug dėmesio skiria asmens finansų būklės nuotraukai - balansui. Tiek įmonių balanse, tiek asmeninių finansų balanse yra tos pačios esminės eilutės: turtas ir skolos. Iš turimo turto atėmę įsipareigojimus, t.y. skolas gausime nuosavą kapitalą, arba asmeninių finansų kalba - 'grynąjį turtą'.

Asmeninių finansų balanso turtą sudaro:

  1. Grynieji pinigai, turimi tiek banknotais, tiek laikomi banko sąskaitoje.
  2. Indėliai, kurie savo likvidumu nedaug nusileidžia gryniesiems pinigams.
  3. Vertybiniai popieriai: akcijos, obligacijos, investiciniai fondai bei kiti vertybiniai popieriai. Vertybinių popierių, kurių vertė keičiasi labai greit (pvz., išvestinių investavimo priemonių kaip opcionai ar ateities sandoriai), nederėtų įtraukti į asmeninį balansą.
  4. Sukauptas gyvybės draudimas ar III-ios pakopos pensijų fondai. (Jei įtrauksite ir II-os pakopos sukauptą pensijų sumą, asmeniniai finansai nebus teisingai atspindimi, nes realiai tų pinigų prireikus pasiimti negalėtumėte.)
  5. Nekilnojamasis turtas įtraukiamas net ir tuo atveju, jei yra įkeistas, nes turimos skolos taip pat bus įtraukiamos prie įsipareigojimų. Dažnai laikomasi nuostatos, kad pagrindinis būstas, kuriame asmuo gyvena, į bendrą balansą netraukiamas.
  6. Taip pat gali būti įtraukiamas ir kitas turtas, turintis apčiuopiamą vertę, jei turtą galima parduoti už rinkos vertę: automobiliai, vertingi papuošalai, kolekcinės vertybės. Tačiau tokius daiktus būtų rekomenduotina įtraukti tik tuomet, jei jie yra apdrausti ir išties gerai saugomi. Taip pat nederėtų į asmeninių finansų balansą įtraukti asmeninių, buityje naudojamų daiktų.

Kita asmeninių finansų pusė - įsipareigojimai (skolos), kurias sudarytų:

  • Visi įsipareigojimai finansinėms institucijoms: būsto paskola, vartojimo paskolos, lizinginiai įsipareigojimai, kreditinių kortelių skolos, greitieji kreditai.
  • Nesumokėti mokesčiai (kuriuos, pavyzdžiui turėsite sumokėti deklaruodami pajamas).
  • Kiti finansiniai įsipareigojimai: nesumokėtos skolos ar kitokio pobūdžio įsipareigojimai, kurie Jus įpareigoja, kada nors sumokėti tam tikrą sumą pinigų, ar atiduoti tam tikros vertės turtą. 

Jei visus šiuos elementus tvarkingai susirašysite, ir susumavę visą turtą iš jo atimsite susumuotus įsipareigojimus - asmens finansinė padėtis matysis kaip ant delno.  Aišku, vien iš to dar nepasakysite, ar asmeniniai finansai tvarkomi gerai: taipogi reikėtų pasidaryti ir asmeninių finansų pelno/nuostolio ataskaitą, kad matytumėte pilną finansinę situaciją.

Tačiau ir vien iš asmeninių finansų balanso galima nemažai sužinoti. Jei gauta vertė neigiama - tai pasakyti, kad laikas susirūpinti asmeniniais finansais, būtų per maža. Tokiu atveju jais reikėjo susirūpinti jau anksčiau, nors geriau vėliau - nei niekada, tačiau tokia situacija iš tiesų labai sunkiai įveikiama.

Kuo didesnis grynasis asmeninis turtas, tuo situacija geresnė. Tai reiškia, kuo esate turtingesnis, tuo geresnio gyvenimo galite tikėtis ateityje. Ir atvirkščiai - kuo daugiau asmeninių 'grynųjų skolų' - tuo vargingesnės ateities galima tikėtis.

Patiko informacija?

Pasidalink nuoroda su draugais ir kolegomis! Kelkime lietuvių finansinį raštingumą kartu!

Komentarai

Rokas_Lukosius 2016-12-01 17:31:37

Laukiame komentarų!