Asmeninių finansų valdymas

Tema: Asmeniniai finansai

Terminas anglų kalba: Personal Finance Management


Trumpai

asmeniniai finansai valdymas

Paprastai būtų galima pasakyti, kad asmeniniai finansai - tai šeimos ar vieno asmens piniginiai reikalai. Iš tikrųjų kiekvienas žmogus dažnai priima asmeninių finansų valdymo sprendimus, tik galbūt ne kiekvienas supranta, kad būtent tai ir daro.



Plačiau


Jei asmuo reguliariai planuoja savo pajamas ir išlaidas - galima sakyti, jis valdo (ar bent jau bando) valdyti savo finansus. Gali pasitaikyti ir tokių žmonių, kurie visiškai neplanuoja savo piniginių reikalų, o elgiasi labai paprastai - turi pinigų juos leidžia, neturi - laukia kol jų turės arba skolinasi. Tačiau būtent tokie veiksmai dažniausiai ir priveda prie rimtų finansinių problemų.

Deja, asmeninių finansų valdymas neatsakys, iš kur gauti pinigų. Tačiau efektyvus finansų valdymas gali padėti, kad lėšos nesibaigtų tuomet, kuomet jų iš tiesų labiausiai reikia. Asmeniniai finansai - tai tikslingas pinigų ir jų išlaidų planavimas. O jeigu Jums pinigų trūksta nuolatos, tuomet reikia tiesiog jų daugiau uždirbti, arba įprasti prie mažesnių poreikių...

Asmeninių pinigų srautų valdymas yra kur kas paprastesnis dalykas, nei įmonių finansų valdymas ar investicijų valdymas, tačiau norint savo finansus valdyti tinkamai, taip pat reikalingos tam tikros žinios, patirtis bei įpročiai. 

Asmens finansinės ataskaitos

Norint savo finansus geriau suplanuoti, tą geriausia pasidaryti raštu, bent kol susiformuos tam tikri įgūdžiai, ir gerai perprasite savo finansinę situaciją. Jei bent kiek nusimanote finansuose, tuomet tai bus paprasčiau. Jums tereikėtų pasidaryti dvi finansines ataskaitas: balansą bei pelno/nuostolio (išlaidų/pajamų).

Balansas atspindėtų jūsų ilgalaikę būklę finansinio tvirtumo atžvilgiu. Čia turėtumėte surašyti visus savo įsipareigojimus (skolas), bei visą turtą. Įsipareigojimus sudarytų paimti vartojimo, būsto kreditai, lizingai ir panašios paskolos. Vertinant turimą turtą nederėtų skaičiuoti visko tomis kainomis, kurias mokėjote, o realiai reiktų įvertinti, už kiek galėtumėte parduoti savo turimą turtą (išskyrus naudojamą buityje), o finansinis turtas vertinamas pridedant rinkos vertę. 

Taigi sudėję turtą ir atėmę iš jo įsipareigojimus gautumėte savo grynąjį kapitalą. Jei jis gavosi neigiamas - reiškia Jūs dar nieko neužgyvenote, ir netgi atvirkščiai. O tai reikštų, kad Jums reikėtų labai labai stipriai susirūpinti, nes ateityje Jūsų gyvenimas gali tapti tik sunkesnis. Kiek grynojo kapitalo turėtų būti, priklausytų nuo žmogaus tipo, bei jo asmeninių savybių. Net ir sukaupus kažkiek kapitalo nederėtų per daug atsipalaiduoti, kol grynasis kapitalas nepasieks bent jau metinių pajamų lygio. (Plačiau: ASMENINIO BALANSO VALDYMAS)

Tuo tarpu asmeninių finansų pelno/nuostolių ataskaitoje turėtumėte susižymėti kiek per mėnesį arba per metus gaunate iš viso pajamų, ir kiek kam išleidžiate. Pelno/nuostolio ataskaita parodys kur link krypsta Jūsų balansas - prastėja jis ar gerėja. Jei uždirbate daugiau nei išleidžiate, reiškia dalį sutaupote, o tai jau neblogai. Dar geriau jei sutaupote 10% ar daugiau nuo gaunamų pajamų. Taip pat iš šios ataskaitos galite matyti, kur daugiausia išleidžiate, ir ar tikrai tam norite daugiausia išleisti. O gal yra svarbesnių sričių, kur vertėtų nukreipti savo išlaidas. (Plačiau: ASMENS PELNO/NUOSTOLIO ATASKAITOS VALDYMAS)


Kaip susitvarkyti savo finansus?

Gerai ištyrę savo situaciją, turėtumėte nusistatyti tikslus - kaip įsivaizduojate savo asmeninius finansus, ir pasidaryti realų planą, kaip juos pasiekti. Planuojant visuomet reikia palikti šiek tiek lėšų nenumatytiems atvejams, kurių visuomet tikrai atsiras. Tačiau labai svarbu laikytis savo išankstinių nusistatymų, nes leidę sau nuklysti kartą, nepabijosite tuo piktnaudžiauti ir dažniau, kol galop visai pamiršite apie savo planus. Taupymas nėra malonus procesas - bet jo vaisiai saldūs.

Nuo asmeninių finansų taip yra neatsiejamas ir investavimas - norint sutaupytas lėšas panaudoti efektyviai, pinigus reikia įdarbinti. Nenaudojami pinigai nuvertėja, o naudojami uždirba dar daugiau lėšų.

Asmeninių finansų valdymas tikrai nėra sudėtingas dalykas, tiesiog jis reikalauja rimto nusiteikimo, truputį valios ir daug motyvacijos. Jei visa tai turėsite, Jums tikrai pavyks.


Asmeninių finansų skaičiuoklė

Apie skaičiuoklę:
  • Skaičiuoklė skaičiuoja 40 metų į priekį. 
  • Skaičiuojant turimų paskolų kaštus, paskolų palūkanos prilyginamos pasirinktai investicijų grąžai (nes pirmiausia derėtų padengti turimas paskolas). 
  • Pajamos per mėnesį (pajamos iš investicijų čia nepatenka) - metams bėgant didėja infliacijos dydžiu.
  • Tikėtina infliacija: tarp 1% ir 5%. Rekomenduotina rinktis 2% (ECB tikslinę infliacijos ribą). 
  • Investicijų grąža - metiniai procentai, kuriais kasmet padidėja investicinis portfelis. Rekomenduotina rinktis tarp 4%-9%, priklausomai nuo pasirinkto investicijų rizikos lygio.
Grafikai:
  • Turtas su prieaugiu ir santaupos be prieaugio - šie grafikai palygina kiek turto būtų sukaupta jo neinvestuojant (tiesiog taupant) bei su pasirinkta investicijų grąža. (Atkreipkite dėmesį, kad šis grafikas rodo tūkstančiais). Kad būtų matyti pilnas augimas, turtas su prieaugiu grafike didėja net ir esant pasyvioms pajamoms, tuo tarpu skaičiuojant pasyvias pajamas, kai jos pradedamos mokėti, turto prieaugis nebesikaupia.
  • Aktyvios ir pasyvios pajamos - aktyvios pajamos tai darbo užmokestis, kuris grafike rodomas iki pasirinktų metų ("ruošiuosi dirbti iki"), tuo tarpu toliau skaičiuojamos pasyvios pajamos, kurios yra gaunami procentai iš investicinio portfelio.
MANOTE, KAD ASMENINIAI FINANSAI JAU TVARKOJE?
TUOMET LAIKAS INVESTUOTI:

Picture

Patiko informacija?

Pasidalink nuoroda su draugais ir kolegomis! Kelkime lietuvių finansinį raštingumą kartu!

Komentarai

Rokas_Lukosius 2016-12-01 17:33:01

Laukiame komentarų!