Laukiame komentarų!
Tema: Finansiniai rodikliai
Terminas anglų kalba: P/E (Price to Earnings) Ratio
Trumpai
P/E rodiklis (akcijos kainos ir pelno santykis) – ko gero, pats populiariausias santykinis rinkos rodiklis, naudojamas įmonių akcijų vertinimui. P/E rodiklis parodo kiek įmonės akcijos kainuoja lyginant su jos grynuoju pelnu. Rodiklio pavadinimas yra angliško termino „Price to Earnings“ trumpinimas.
Plačiau
Šis rodiklis toks populiarus dėl dviejų priežasčių:
P/E rodiklis suteikia informaciją, ar įmonė yra brangi lyginant su jos uždirbamu pelnu. Daugeliu atveju tai yra svarbiausia informacija (tikrai ne vienintelė, ir kalbame ne vien apie grynąjį pelną). Bet pagrindinis šio rodiklio trūkumas yra priklausomybe nuo apskaitos niuansų bei jautrumas netęstiniam rezultatui.
Rodiklio vertinimas
Kuo rodiklis žemesnis – tuo investicijos į tokias akcijas yra patrauklesnės. Dažniausiai P/E rodiklis svyruoja tarp 10-20 (nors kai kurioms įmonėms 10 gali būti per aukštas, o kitoms 20 per mažas rodiklis), o jo reikšmė priklauso nuo daugybės faktorių. Kaip pagrindinius galime išskirti šiuos:
Analizuojant P/E koeficientą, svarbu, kad lyginamos įmonės būtų tikrai panašios: veiktų tame pačiame verslo sektoriuje, būtų panašaus masto, panašaus efektyvumo. Taip pat reiktų paanalizuoti iš ko susideda grynasis pelnas, ar nėra didelių vienkartinę reikšmę turinčių pajamų bei sąnaudų. Rekomenduotina eliminuoti prestižo nusidėvėjimus ir panašius buhalterinius nuskaitymus.
Skaičiavimas (formulė)
P/E = Akcijos kaina / Pelnas akcijai
Taip pat galima skaičiuoti remiantis šita formule (kai yra išleistos tik vienodos paprastosios akcijos):
P/E = Kapitalizacija / Grynasis pelnas
Pavyzdys
Įmonė yra išleidusi tik paprastąsias akcijas – 2000 vnt., viena akcija biržoje kainuoja 30 EUR, įmonės grynasis pelnas per metus buvo 6‘000 EUR. Tuomet:
P/E =2000*30 / 6000 = 10
Reikia atkreipti dėmesį į tai, jog skaičiuojant niekada nebūtų supainioti vienetų dydžiai ir valiutos. Taip pat naudojant grynąjį pelną vertėtų atkreipti dėmesį ar nėra jį stipriai iškreipiančių vienkartinių pajamų ar sąnaudų.
Praktikoje skaičiuojant šį rodiklį įprasta remtis trijų tipų skirtingų laikotarpių metodika:
Konsultacijos
Šiais ir kitais rūpimais finansiniais klausimais -
kreipkitės dėl profesionalios finansų konsultacijos.
Konsultuoja Finansistas.net autorius.
Laukiame komentarų!
Visada yra kas skolina: Savy, Paskolų klubas, Finbee ir t.t.
Su nežinomais brokeriais greitai galima prarasti visus pinigus.
Įdomi tema. Infliacijos lygis priklauso nuo politikos. Ar jis realus didesnis nei oficialus? Galbūt. Tačiau kaip tiksliai išmatuoti?
Koks iš tiesų optimalus infliacijos lygis?
sveiki, tikrai taip, detalios statistikos kurią būtų galima nagrinėtis įvairiais prasmingais pjūviais tikrai nėra daug. Tarp apžvalgų / kainų lenteli...
------------------------------------------------------------