Repo ir 'margin trading'

Tema: Investavimas

Terminas anglų kalba: Margin Trading, Repo Contracts


Repo sandoriai - tai sandoriai, kurių metu turimi vertybiniai popieriai įkeičiami kaip užstatas, o už pasiskolintas lėšas perkami nauji vertybiniai popieriai. Tiesa, gautas lėšas galima panaudoti ne tik akcijoms pirkti, bet ir kitiems tikslams, tačiau dažniausiai repo (atpirkimo) sandoriai naudojami toms pačioms ar kitos rūšies akcijoms pirkti. Nors repo sandoriai gali būti taikomi ne tik akcijoms, bet ir kitiems vertybiniams popieriams, tačiau dažniausiai praktikoje pritaikoma būtent akcijoms. 

Paprastas repo (atpirkimo) sandorio pavyzdys: turite XX akcijų, kurių vertė rinkoje 1000 LTL, o FMĮ ar bankas pasiūlo atlikti repo sandorį, įkeičiant turimas akcijas, su 70% įkeitimo koeficentu. Tokiu atveju pasiskolinate iš karto dar 700 LTL, už juos nuperkate dar akcijų, ir taip toliau. Arba galite sutarti, kad iš karto perkate suformuojate 3333 LTL akcijų portfelį, kuris visas bus įkeistas.

Margin trading (maržinė prekyba) arba prekyba su svertu - tai akcijų pirkimas naudojant skolintus pinigus, kurio principas panašus kaip ir repo sandorių, tik skiriasi sandorių apiforminimas. Jei repo sandoriai reikalauja popierių tvarkymo ir adminstravimo kiekvienai akcijai atskirai, tai prekyba su svertu paprastai būna automatizuota, patogiau valdoma ir lengviau adminstruojama. Taip pat tokiu atveju, skaičiuojat kiek lėšų gali būti skolinamasi, matuojamas viso portfelio rizikingumas bendrai, o ne vieno konkretaus vertybinio popierio, kaip repo sandorių atveju. Nepaisant didesnio patogumo, margin trading paprastai apmokestina didesnėmis palūkanomis, tačiau nebūna sandorio mokesčio, kuriuos tektų mokėti naudojantis atpirkimo sandoriais.

Iš principo abi šios priemonės siekia to paties tikslo - skolintų lėšų naudojimo investavime

Patiko informacija?

Pasidalink nuoroda su draugais ir kolegomis! Kelkime lietuvių finansinį raštingumą kartu!