ETF fondai

Tema: Investavimas

Terminas anglų kalba: ETFs (Exchange Traded Funds)


ETF fondai / Biržoje prekiaujami fondai

Trumpai

ETF fondai - tai biržose prekiaujami fondai. Jei paprasti investiciniai fondai yra platinami bei išperkami fondų valdymo įmonės, tai ETF fondo vienetus investuotojas tiesiogiai perka arba parduoda vertybinių popierių biržoje (kaip ir akcijas, ar obligacijas). 

Plačiau

Perkant ar parduodant ETF fondus, dažniausiai mokami tokie patys komisiniai mokesčiai, kaip ir perkant ar parduodant tos biržos akcijas. Konkretūs tarpininkavimo mokesčiai priklauso nuo konkretaus tarpininko bei biržos (dažniausiai ETF'ais prekiaujama Londono, Frankfurto, Liuksemburgo bei New York'o biržose).

Biržose prekiaujami fondai dažniausiai būna indeksiniai. Kadangi įsigyti ETF fondus nesunkiai gali bet kuris investuotojas, ką buvo sunkiau padaryti su paprastais indeksiniais fondais, pastaraisiais metais jie išpopuliarėjo žaibiškai. 

Dėl savo privalumų, šie fondai yra itin patogus įrankis daugumai investuotojų: 

 • Nedideli įsigijimo kaštai - nėra platinimo bei išpirkimo mokesčių (load fee), mokamas tik komisinis už tarpininkavimą, kur konkurencija pakankamai efektyvi.
 • Maži administravimo mokesčiai - rodiklis žinomas kaip 'total expense ratio' šiems fondams yra nepalyginamai mažesnis nei tradiciniams investiciniams fondams, kas per ilgesnį laikotarpį gali turėti labai didelę reikšmę galutiniam rezultatui.
 • Didelis fondų pasirinkimas - ne visuomet iš vieno tarpininko sulauksite atitinkamą tradicinių fondų pasirinkimą. 
 • Iš karto gaunama diversifikacija - tai pranašumas prieš atskirų akcijų pirkimą, nes norint nupirkti didelį kiekį akcijų užsienio rinkoje, komisiniai mokesčiai gali sudaryti nemažą sumą (pvz., 30 skirtingų akcijų, jei minimalus mokestis 50 EUR, vien įsigijimo komisiniai bus 1500 EUR, ir dar tiek pat pardavimo komisiniai).

Be paprastų ETF fondų (kurie stengiasi identiškai sekti pasirinktą indeksą), taip pat populiarūs ir su išvestinėmis priemonėmis sukurti 'biržose prekiaujami fondai': 'Ultra ETF', 'Short ETF', 'Ultra Short ETF'. Tačiau į tokias priemones reikia investuoti kur kas atsargiau (arba iš viso neinvestuoti). Šie ETF fondai (Ultra, Short) nėra tradicinės investavimo priemonės.

Smulkiau apie ETF tipus:

 • paprasti ETF fondai (jų pavadinimuose nėra žodžių Ultra ar Short), kurie tiesiog seka pasirinktą indeksą. 
 • Ultra ETF - tai fondai, kurių tikslas yra sekti pasirinkto indekso dienos grąžą su tam tikru daugikliu (x2 arba x3). Pavyzdžiui, jei tokio fondo daugiklis yra x2, o indeksas tą dieną pakito 2 proc., tuomet tokio fondo vertė (nepainioti su jo kaina biržoje) padidės 4 proc. 
 • Short ETF - tai fondai, kurių tikslas yra priešingai sekti pasirinkto indekso dienos grąžą. Pavyzdžiui, jei indeksas pakito 3 proc., tuomet tokio fondo vertė (nepainioti su jo kaina biržoje) sumažės 3 proc. 
 • Ultra Short ETF - tai fondai, kurių tikslas yra priešingai sekti pasirinkto indekso dienos grąžą su tam tikru daugikliu (-x2 arba -x3). Pavyzdžiui, jei tokio fondo daugiklis yra -x3, o indeksas tą dieną pakilo 2 proc., tuomet tokio ETF vertė (nepainioti su jo kaina biržoje) sumažės 6 proc. 

Investuojant į ETF fondus reikėtų nepamiršti ir galimo ETF kainos nuokrypio nuo jo vertės ar sekamo indekso. Pirmiausia reiktų atkreipti dėmesį, kad bet kokie išvestines priemones naudojantys ETF fondai (kaip Ultra ir Short), pasilieka teisę, kad jų vertė nukryps nuo siekiamo daugiklio. Tačiau tokia situacija daugiau teorinė. Tuo tarpu praktikoje dažnai pasitaiko, kad ETF fondo kaina (trumpuoju laikotarpiu ši kaina yra nulemiama pasiūlos ir paklausos) rinkoje smarkiai skiriasi nuo teorinės.

Pagrindiniai ETF fondų valdytojai (prekės ženklai): 

 • iShares
 • Vanguard
 • SPDR
 • X-trackers
 • PowerShares

Ar indeksinis fondas ir ETF fondas yra tas pats?

Ne, tai nėra tas pats, nors dažnai gali ir sutapti. Paprastai sakant, dauguma ETF fondų yra indeksiniai - tai yra, pasyviai valdomi, atkartojantys pasirinkto indekso sudėtį. Tačiau tikrai ne visi ETF fondai yra tokie, ir gali pasitaikyti biržoje prekiaujamų fondų, kurie yra aktyviai valdomi. 

Savo ruožtu, ne kiekvieno indeksinio fondo investiciniai vienetai yra listinguojami biržoje, ir todėl jie nėra ETF. Taipogi, investuojant į biržose prekiaujamų fondų vienetus reikėtų nepamiršti, kad tokie fondai taip pat turi valdymo mokesčius, ir egzotiškesnėse rinkose jie gali būti visai nemaži. 


LAIKAS INVESTUOTI TAISYKLINGAI:

Patiko informacija?

Pasidalink nuoroda su draugais ir kolegomis! Kelkime lietuvių finansinį raštingumą kartu!

Komentarai

Rokas_Lukosius 2016-12-01 15:05:07

Laukiame komentarų!