Akcijos

Tema: Investavimas

Terminas anglų kalba: Stocks, Shares


Trumpai

Įmonės akcijos atspindi jos visą nuosavybę (nuosavą kapitalą). Jei jūs turite įsigiję 100% bendrovės akcijų, jums priklauso visa įmonė, jei įsigyjate tik 33% procentus bendrovės akcijų, jums priklauso trečdalis įmonės (įmonė nedalijama), bei atitinkama dalis į valdymo balsus, dividendus ar kitas išmokas.

Plačiau

Akcijos tarp visų investicijų sulaukia daugiausia dėmesio, ir ko gero ne veltui. Nes būtent iš akcijų investuotojai gali tikėtis didžiausios grąžos (renkantis tarp tradicinių investavimo priemonių).

Kiekviena įmonė pati sprendžia, ar ji nori, kad jos akcijos būtų kotiruojamos vertybinių popierių biržoje. Jei akcijos kotiruojamos – tai jų pirkimas bei pardavimas yra labai greitas ir nesudėtingas procesas. Jei akcijos biržoje nekotiruojamos - jas taip pat galima pirkti bei parduoti, tačiau šis procesas gerokai sudėtingesnis, ir tokie sandoriai vyksta palyginti retai.

Investuotojui savo investiciniame portfelyje turint akcijų, jis gali tikėtis uždirbti iš:

  • Dividendų (ar kitų išmokų) - kiekviena įmonė turi savo dividendų politiką, ir jų reikšmė investuotojui priklausomai nuo įmonės taip pat bus skirtinga. 
  • Akcijų kainos pokyčionet jei kompanija nemoka dividendų, ar jų moka nedaug, tai dar nebūtinai investiciniu požiūriu bloga kompanija. Tai gali būti sparčiai auganti įmonė, investuojanti į savo plėtrą. Vis tik, trumpalaikiai akcijų kainos svyravimai nėra reali investuotojo grąža.

Yra du akcijų tipai:

  • Paprastosios akcijos – tai įprastos akcijos, kurios suteikia proporcingą įmonės nuosavybės dalį (priklausomai nuo to, kiek iš viso yra išleista akcijų), dividendus, balso teisę priimant akcininkų susirinkimo sprendimus. Paprastosios akcijos - investuojant dažniausiai sutinkamas akcijų tipas, ir jei nenurodyta kitaip, greičiausiai tai ir bus paprastosios akcijos.
  • Privilegijuotosios akcijos – šios akcijos iš tiesų nėra tokios privilegijuotos kaip skelbia pavadinimas, ir dažniausiai jos būna mažiau vertingos nei paprastosios akcijos. Šios akcijos taip pavadintos dėl to, kad įmonės likvidavimo atveju esant lėšų trūkumui, privilegijuotosios akcijos turi pirmenybę prieš paprastąsias akcijas. Dažniausiai tai būna tokios pat kaip ir paprastosios akcijos, tik neturi balso teisės, ir tokios akcijos kainuoja pigiau. Taip pat dažnai pasitaikančios privilegijuotosios akcijos yra labiau panašios į neterminuotas įmonės obligacijas – šios akcijos moka pastovų dividendą, kuris yra tam tikras procentas nuo jų nominalios vertės. Tokios privilegijuotos akcijos gali būti kaupiamosios arba ne, o jei jos kaupiamosios, tuomet neišmokėta dalis kaupiasi net ir nuostolingais metais.


Apie investavimą plačiau ir konkrečiau:

Patiko informacija?

Pasidalink nuoroda su draugais ir kolegomis! Kelkime lietuvių finansinį raštingumą kartu!

Komentarai

Rokas_Lukosius 2016-12-01 14:50:05

Laukiame komentarų!