Skolos padengimo koeficientas

Tema: Finansiniai rodikliai

Terminas anglų kalba: Debt (Service) Coverage Ratio, DSCR


Skolos padengimo koeficientas / Skolos aptarnavimo rodiklis

Trumpai

'Skolos padengimo rodiklis' – tai finansinis rodiklis, skirtas įvertinti galimybę išsipirkti savo finansines skolas. Dažniausiai šis rodiklis taikomas nekilnojamo turto, ar kitiems projektams.
 
Plačiau

Šis rodiklis, kitaip nei 'palūkanų padengimo koeficientas‘ ar 'EBITDA padengimo koeficientas‘ atsižvelgia ne vien tik į mokamų palūkanų dydį, bet taip pat ir į grąžinamų kreditų sumas. Iš dalies tai yra privalumas, bet iš dalies ir trūkumas.

Šis rodiklis tinkamas ten, kur paskolos išmokėjimas išdėliotas visam laikotarpiui tolygiai. Tai paprastai būna konkrečiuose, ribotos trukmės projektuose. Dažniausiai pasitaikantys tokie projektai, žinoma, yra nekilnojamojo turto projektai.

Jei rodiklis daugiau nei 1, tai signalizuoja, jog įmonė/projektas yra pajėgūs išpirkti savo skolas. Kaip ir minėtuose panašiuose rodikliuose, čia taip pat nemažą poveikį gali turėti palūkanų svyravimai, nors projektuose paprastai palūkanų maržos dydis būna nutartas visam laikotarpiui, ir įtakos gali turėti tik bazinių palūkanų normų pokyčiai, kurie nėra tokie pavojingi (nes blogėjant situacijai rinkoje, bazinė palūkanų norma paprastai nedidėja).

Įmonėse šio rodiklio pritaikymas taip pat įmanomas, tačiau gerokai sudėtingesnis. Įmonės paprastai turi ne vieną paskolą, ir jų grąžinimas yra daugiau tik struktūrizavimo reikalas. Išleistos stambios obligacijų emisijos dar labiau iškraipytų šį rodiklį.


Formulė

Skolos aptarnavimo koeficientas = Veiklos pelnas / Metinis skolos aptarnavimas

* Metinis skolos aptarnavimas įtraukia tiek mokamas palūkanas, tiek ir pačias grąžintinas paskolas. 

Skaičiuoklė

Patiko informacija?

Pasidalink nuoroda su draugais ir kolegomis! Kelkime lietuvių finansinį raštingumą kartu!

Komentarai

Rokas_Lukosius 2016-11-30 16:05:08

Laukiame komentarų!