Importas

Tema: Ekonomika

Terminas anglų kalba: Import


Trumpai

Importas – į šalį įvežtos prekės bei kitų šalių suteiktos paslaugos. Įvežanti prekes valstybė vadinama importuotoju, o išvežanti – eksportuotoju.

Plačiau

Prekybos mainai tarp valstybių – praktiškai tokie pat, seni kaip ir pačios valstybės (gal ir senesni). Dabartiniai šalių ūkiai smarkiai susipynę, paveikti globalizacijos. Jei prekybos mainai skaidrūs ir nepolitizuoti, o prekybos balansas daug maž subalansuotas – iš prekybos mainų laimi visos juose dalyvaujančios valstybės.

Kiekviena savo ateitimi besirūpinanti valstybė stengiasi didinti eksportą, kad jos prekybos balansas būtų teigiamas,  t.y. eksportas būtų didesnis nei importas. (Einamosios sąskaitos balansas daugiausia priklauso nuo prekybos balanso saldo, o jeigu einamosios sąskaitos balansas ilgą laiką bus neigiamas, tai valstybė neteks daug lėšų, o ilgainiui susidurs su rimtomis problemomis). 

Jei valstybės importas ilgą laiką viršys eksportą - tai lems kapitalo nutekėjimą. Toks procesas nėra greitas, tačiau jei jis ženklus ir tęsiasi dešimtmečius - ekonominės pasekmės neišvengiamos, kas vėliau ar anksčiau atsilieps pragyvenimo lygiui. 

Tačiau riboti prekių įvežimą dirbtinėmis priemonėmis dažnai ne tik prieštarauja tarptautiniams susitarimams, bet ir neskatina šalies konkurencingumo. Norint, kad prekybos balansas būtų teigiamas, reikia ne stengtis mažinti importą, bet kiek įmanoma didinti verslo konkurencingumą, taip skatinant eksporto galimybes.


Lietuvos importas

Lietuvos importas per 10 metų išaugo labai stipriai, tačiau ekonominiai nuosmukiai stipriai paveikia vartotojų prekių įperkamumą ir įvežamų prekių kiekį: 

* Šaltinis: statistikos departamentas.

Lietuvos importo struktūra:

* Šaltinis: statistikos departamentas, 2014 duomenys.

Didelė dalis į šalį įvežamos produkcijos (ypač naftos produktų) yra reeksportuojama. Tačiau vidinėms reikmėms Lietuva iš esmės įsiveža visų segmentų prekių. 

Kai kurios iš jų gaminamos ir vietinėje rinkoje, tačiau nėra pakankamai konkurencingos, ar pakankamai įvairios. Kitos įvežamos prekės Lietuvoje iš viso negaminamos (neskaitant pavienių atvejų), pavyzdžiui, kelių transporto priemonės.

Galvojate apie investavimo pradžią? Pasirinkite tinkamą partnerį:

UAB FMĮ „Myriad capital“ – Lietuvos banko licencijuota finansų maklerio įmonė, pristatanti Danijos investicinio banko „Saxo Bank“ ir  “Interactive Brokers” grupės sukurtas investavimo platformas, kurių pagalba pasieksite pasaulio finansų rinkas patraukliomis sąlygomis.

Kreipkitės dėl FMĮ „Myriad capital“ pagalbos:
UAB FMĮ "Myriad capital", Liepyno g. 25A, Vilnius
+370 645 30102
info@myriadcapital.lt
Skaityti daugiau apie „Myriad capital“ paslaugas.

Komentarai

Rokas_Lukosius 2016-12-01 17:59:55

Laukiame komentarų!

Rekomenduojame

Mums įdomi Jūsų nuomonė!