Kurioje stadijoje šiuo metu akcijų rinkos?

2016 06 30

Pirmiausia reikėtų pastebėti, kad pasaulyje akcijų rinkų yra tikrai ne viena, ir kiekviena jų turi savo braižą bei savų ypatybių. Tačiau kai kalbame apie pagrindines pasaulio rinkas - pagrindiniu smuiku vis dar griežia JAV investuotojai, o JAV rinkų judesius netrunka atkartoti ir kitos rinkos. JAV akcijų biržose esama ne vieno akcijų indekso: DJIA, NASDAQ, S&P500 ir aibės kitų. Vis tik, būtent pastarasis dažniausiai laikomas pagrindiniu, ir yra naudojamas didžiausiai pasaulio akcijų rinkai atspindėti. 

Taip pat, pagal S&P500 indeksą yra sukurtas ir skaičiuojamas garsusis Shiller (pagal autoriaus pavardę: Robert Shiller) rodiklis, kuris taip pat žinomas kaip CAPE (Cyclically Adjusted PE) rodiklis. 

CAPE ar Shiller rodiklio skaičiavimo metodikos esmė: 


Shiller rodiklio esmė

Pagal aukščiau išskirtą metodiką, matome kad pagrindinis šio rodiklio skirtumas nuo tradicinio P/E rinkos vidurkio yra tas, kad Shiller rodiklis remiasi ne paskutiniųjų 12 mėnesių įmonių pelnu, bet vidutiniu pelnu per pastaruosius 10 metų. O šio pakeitimo tikslas yra eliminuoti galimą ekonominio ciklo įtaką įmonių pelnams: pavyzdžiui, jei vartotojų pasitikėjimas dėl vienokių ar kitokių priežasčių labai stipriai išauga, ir to pasekoje smarkiai išsipučia visi ekonominiai rodikliai (žinoma, visa tai maitinama ir iš paskolų, tad apie ilgalaikį tęstinumą kalbėti neverta), o kartu auga ir įmonių pelnai. Augant įmonių pelnui, keičiasi ir P/E rodiklis. Jei pelno augimas nebuvo tvarus (o kai kalbame ne apie vienos įmonės, bet visos rinkos pelno augimą - jo ekstrapoliacijomis į ilgalaikį periodą visuomet vertėtų abejoti), paprastas P/E rodiklis gali būti iškreiptas ir atrodyti daug geriau nei cikliškai koreguotas Shiller P/E rodiklis. 


Situacija rinkoje: 

Silerio indeksas PE vidurkis

Šaltinis: www.multpl.com/shiller-pe

Jei pats grafikas neatrodo pakankamai išraiškingai, galima paminėti, kad paskutinė šio indekso reikšmė yra 25,76. Tuo tarpu istorinė vidutinė jo reikšmė lygi 16,7. Taigi paskutinė Shiller P/E rodiklio reikšmė yra 54 proc. didesnė nei daugiametis rodiklio vidurkis


Ką tai reiškia?

Iš karto kyla natūralūs klausimai: ar akcijų rinka yra pervertinta? Ar artimiausiu, o gal vidutiniu laikotarpiu laukia korekcija? Deja, ar korekcija bus, ir kokia ji bus - nuspėti tikrai neįmanoma. Bet kalbant apie tai, ar rinka yra pervertinta, reikėtų prisiminti, kad esminis veiksnys (per diskonto normą ir kapitalo kainą) yra palūkanų normų dydis rinkoje. Jei palūkanos rinkoje traukiasi, diskonto norma mažėja, o "teisingi" santykiniai akcijų rodikliai (tame tarpe ir P/E) auga ir tampa nauja norma.

Rinkoje tas veikia ir tiesiogiai: mažėjant ilgalaikių obligacijų pajamingumui darosi patrauklesnės ir įmonių su mažesniu dividendiniu pajamingumu akcijos. Aišku, iš pirmo žvilgsnio atrodo keista sulyginti akcijų ir obligacijų pajamingumą, tačiau pagalvojus geriau, akcijos ne tiek jau daug skiriasi nuo neribotos trukmės obligacijų (būna ir tokių!), palūkanoms skiriant visą nuo verslo augimo liekantį pelną. 

Kuriame nors iš sekančių straipsnių pabandysime tai pasiaiškinti plačiau, ir tuo pačiu pažiūrėsime kaip iš Shiller rodiklio išskaičiuoti tikėtiną akcijų pajamingumą (būsimą ilgalaikę grąžą). 

Sėkmės dirbant bei investuojant,

Rokas Lukošius

 

Šioje svetainėje pateikiamas turinys yra finansistas.net nuomonė bei gali būti subjektyvus. Autorius gali turėti tiesioginį interesą dėl vienokių ar kitokių vertybinių popierių vertės. Tai yra informacinio pobūdžio pranešimas, kuris nėra ir negali būti traktuojama kaip investavimo rekomendacija ar tyrimas. 

Patiko informacija?

Pasidalink nuoroda su draugais ir kolegomis! Kelkime lietuvių finansinį raštingumą kartu!

atgal