Embargas

Tema: Ekonomika

Terminas anglų kalba: Embargo


Trumpai

Embargas – tai draudimas tam tikras prekes išvežti iš šalies, arba jas įvežti į kitą šalį. Embargu gali būti apribota prekyba nustatytai prekių grupei, arba kai kuriais atvejais net apribota bet kokia prekyba su šalimi. 

Plačiau

Nors šio draudimo tikslas paprastai yra paveikti kitos šalies ekonomiką (arba apsaugoti tam tikrą prekių grupę savo šalyje), iš esmės tai yra politinis įrankis savo tarptautinei politikai vykdyti. Taip pat embargas gali būti susijęs ir su tam tikrais apsaugos motyvais, pvz., siekiant apsisaugoti nuo tam tikrų užkrečiamų ligų.

Pasaulinės prekybos organizacijos (PPO) narių tarpusavio prekybos ryšiai gan griežtai reglamentuojami tarptautiniais susitarimais, todėl embargai turi būti motyvuoti, bei tinkamai pagrįsti. 

Paprastai nuo embargo neišlošia nei viena, nei kita valstybė. Nors teoriškai, kiekviena valstybė stengiasi eksportuoti kuo daugiau savo produkcijos, tačiau embargai išbalansuoja abiejų šalių ūkį, kas ilgainiui šalies konkurencingumo nedidina.

Pati embargo istorija ganėtinai sena, ir siekia Napaleono laikus. O daugiausia nuo prekybos apribojimų nukenčia verslas - ypač daug eksportuojantys bei importuojantys sektoriai, kaip ir transporto kompanijos. 

Lietuva, ypač prekybos santykiuose su Rusija, periodiškai susiduria su vienokiais ar kitokiais prekybos apribojimais.

Patiko informacija?

Pasidalink nuoroda su draugais ir kolegomis! Kelkime lietuvių finansinį raštingumą kartu!

Komentarai

Rokas_Lukosius 2016-12-01 18:00:56

Laukiame komentarų!