"Short" sandoriai

Tema: Investavimas

Terminas anglų kalba: Short Selling


'Short' sandoriai / "Šortinimas" / Uždirbimas iš kritimo

Šnekamojoje kalboje, norint apibūdinti skolintų vertybinių popierių pardavimo sandorius dažniausiai naudojama sąvoka "šortinimas", nors teisingiausias apibūdinimas būtų anglų kalba: short selling. Angliškuose terminuose yra išskiriamos dvi investavimo pozicijos: 'long pozicija' ir 'short pozicija'. Pirmoji simbolizuoja akcijų laikymą ir uždirbimą ir kilimo, o antroji atvirkščiai.

"Šortinimo" principas yra nesudėtingas: norėdami uždirbti iš akcijų kritimo, akcijas pasiskolinate ir iš karto parduodate akcijų rinkoje, tuomet palaukiate kol jų kursas nukrenta, tada vėl tas pačias akcijas nusiperkate ir grąžinate jas tam, iš ko pasiskolinote. Taip galima uždirbti iš akcijų kurso smukimo

Būtent 'meškų rinkos' atstovai norėdami uždirbti iš akcijų rinkų smukimo naudoja tokius sandorius. Reikia pridurti, kad masinis 'short' sandorių naudojimas, prisideda prie rinkos kritimo, jei dideli kiekiai parduodami rinkoje.

'Short' sandorius naudoti reikėtų ypatingai atsargiai ir tik trumpam laikui. Tik trumpam laikui todėl, jog akcijų daugumos akcijų vertė šiaip ar taip ilguoju periodu kyla, tad Jūs vietoj to, kad investuotumėt į ilgalaikį kapitalo augimą, einate prieš šį dėsnį. Ypatingai atsargiai todėl, kad nuostoliai iš tokių sandorių gali būti neriboti. Jei perkate akcijas, nuostoliai visuomet bus riboti, nes jų vertė gali nukristi tik iki nulio, o jei jas parduodate pasiskolinę, tokiu atveju jos gali pakilti bet kada, o tas pakilimas bus grynasis nuostolis sudarius "šortinimo" sandorį.

Patiko informacija?

Pasidalink nuoroda su draugais ir kolegomis! Kelkime lietuvių finansinį raštingumą kartu!

Komentarai

Rokas_Lukosius 2016-12-01 15:38:58

Laukiame komentarų!