Turto grąža (ROA)

Tema: Finansiniai rodikliai

Terminas anglų kalba: ROA (Return on Assets)


Trumpai

Turto grąža (turto pelningumas) parodo kiek įmonė uždirba pelno lyginant su jos turtu. Angliškai šis terminas yra Return on Assets (ROA), kas ir reiškia grąžą nuo turto.

Plačiau

Žinoma, jei kalbame apie įmonių finansus, vien turtas pelno neuždirba. Pelnas yra užbirdamas įmonės turto kartu su darbuotojų darbu, „know-how“ bei įdirbiu. Tačiau dauguma verslų reikalauja nemažų investicijų į kapitalą, ir kuo daugiau jo investuojama, tuo didesnio pelno ir tikimasi sulaukti ateityje. Tad šis rodiklis puikiai tinka sąlyginiam turto "pelningumui" pamatuoti.

Stabiliu ekonominiu laikotarpiu normali turto grąža sudaro 8%-14%, tačiau tokios ribos galioja tik didelės kapitalo bazės reikalaujantiems verslams. Yra verslų, kuriems ilgalaikio turto reikia labai mažai, ir jų ROA gali būti daug didesnis. Tačiau jų atveju pelnas bus sukuriamas ne turto pagrindu.

Jei įmonės turto balansinė vertė iš tiesų atitinka realią rinkos vertę, tuomet šis rodiklis gali būti labai svarbus: jei jis yra aukštas, ir verslas gali būti praplėstas naudojant tą patį verslo modelį – tai gali atverti itin dideles perspektyvas.

Bet žvelgiant plačiau, tai ganėtinai grubus ir mėgėjiškas rodiklis. Tikslesniam įvertinimui turėtų būti naudojamas kitas rodiklis: ‚investuoto kapitalo grąža‘ (ROIC).

Formulė

Turto grąža (ROA) = Grynasis pelnas / Visas turtas


ROA skaičiuoklė

Patiko informacija?

Pasidalink nuoroda su draugais ir kolegomis! Kelkime lietuvių finansinį raštingumą kartu!

Komentarai

Rokas_Lukosius 2016-11-30 15:55:21

Laukiame komentarų!