Kredito unijos

Tema: Finansų rinkos

Terminas anglų kalba: Credit Unions


Trumpai

Kredito unija – tai finansinis tarpininkas, kuris teikia pagrindines finansines paslaugas ir yra valdomas unijos narių.

Plačiau

Unijos nariu tampama įnešus į ją indėlį ir pasirašius atitinkamą sutartį. Indėlių surinkimas bei paskolų išdavimas yra pagrindinė šių kredito įstaigų veikla, tačiau šie finansiniai tarpininkai taip pat gali pasiūlyti ir kitas tradicines bankų paslaugas: sąskaitų administravimą, kortelių išdavimą, pavedimų atlikimą ir kt.

Kredito unijos paprastai yra mažesnės už komercinius bankus, ir norėdamos pritraukti indėlius dažnai turi siūlyti aukštesnes palūkanas, tad vėliau norint gauti aukštesnes palūkanas už išduotus kreditus, reikia rinktis aukštesnę riziką. Dažniausiai jos yra vietinės reikšmės įstaigos (aptarnauja tik savo regioną), ir pagrindinis jų pranašumas prieš bankus yra mažesnės administracijos išlaikymo sąnaudos. 

Paprastai į kredito unijas dėl paskolos kreipiasi tie, kad dėl vienokių ar kitokių priežasčių nepavyksta gauti paskolos iš bankų. Unijos savo reikalavimais būna lankstesnės, tačiau, žinoma, paprašys aukštesnių palūkanų didieji komerciniai bankai. 

Lietuvoje veikia per septyniasdešimt kreditų unijų (kurių dauguma yra LCKU narės), iš kurių kelios buvo uždarytos dėl neskaidrios (galimai nusikalstamos) veiklos, kas smarkiai pakenkė jų reputacijai.

Didžiausios Lietuvoje pagal turtą (iki 2015)

  • „Vilniaus kreditas“ 
  • „Sostinės kreditas“
  • „Mėmelio taupomoji kasa“ 
  • „Centrinė taupomoji kasa“  
  • Vilniaus kredito unija

Didžiausios Lietuvoje pagal kapitalą (iki 2015)

  • „Mėmelio taupomoji kasa“ 
  • Panevėžio kredito unija 
  • Palangos kredito unija
  • Raseinių kredito unija
  • „Sostinės kreditas“

Pagrindinis šių įstaigų sėkmės garantas - tai joms taip pat vienodai kaip ir komerciniams bankams galiojantis indėlių draudimas. Kadangi gyventojai jaučiasi vienodai saugiai dedami indėlį, už kurį garantuoja valstybė, dažnai rinksis kredito uniją, kuri siūlys aukštesnes palūkanas. Vis tik reiktų nepamiršti, kad įstaigos nemokumo atveju, net ir galiojant indėlių draudimui, iki lėšų atgavimo, jos bus tam tikrą laiką įšaldytos.

Papildomas jų pranašumas yra tas, kad jos į indėlių draudimo fondą moka mažesnes įmokas (kurios palaipsniui didėja iki banko mokamų įmokų lygio) nei komerciniai bankai, kas indėlių kaštus padaro mažesniais ir padidina jų konkurencingumą lyginant su bankais.

Komentarai

Rokas_Lukosius 2016-12-02 16:03:34

Laukiame komentarų!