Indėliai

Tema: Investavimas

Terminas anglų kalba: Deposits


Trumpai

Indėliai – tai investavimo/taupymo priemonės, leidžiančios laikyti pinigus finansinėje įstaigoje (turinčioje atitinkamą licenciją), ir už tai gauti tam tikras palūkanas. Padėti indėlius bankuose ar kredito unijose gali tiek gyventojai, tiek juridiniai asmenys, ar valdžios institucijos. 

Plačiau

Šios investicinės priemonės lyginant su kitomis turi ir pranašumų ir trūkumų. 

Pagrindiniai pranašumai:

  • Saugumas – neviršijant indėlių draudimo ribos, jie yra viena saugiausių investicijų (o saugiausios valstybės saugiausiame banke, tai bus saugiausia investicija).
  • Patogumas – tai nesudėtingas produktas, kurį siūlo visi bankų bei kredito unijų skyriai. Naudojantis elektronine bankininkyste, viską nesunkiai galima sutvarkyti internetu.
  • Galima saugiai laikyti net ir mažas pinigų sumas, ko nepadarysite namuose.

Trūkumai

  • Itin mažas pajamingumas – dažnai indėlių siūloma grąža net nesiekia infliacijos, ir paprastai būna mažiausia iš visų investicijų (neskaitant kai kurių rizikingiausių kredito unijų).
  • Nutraukus su banku sudarytą sutartį galima prarasti palūkanas (priklausomai nuo paslaugos rūšies).

Už indėlius mokamos palūkanos priklauso nuo daugelio faktorių. Pirmiausia reikia atkreipti dėmesį į valiutą – skirtingomis valiutomis rinkose vyrauja skirtingos palūkanos. Kiekvienos valiutos palūkanos daugiausia lemiamos yra bazinių palūkanų normų, kurias nustato centrinis bankas (Lietuvoje – ECB). Taip pat didesnes palūkanas visuomet mokės rizikingesnės institucijos: kredito unijos ar mažiau patikimi bankai. Palūkanos didėja ilgėjant indėlio laikotarpiui, didėjant jo sumai. 

Dabartiniais laikais, didžiųjų bankų mokamos palūkanos už indėlius yra artimos nuliui. Kiek didesnes palūkanas moka nišiniai bankai ar kredito unijos. 

Indėlių rūšys:

  • Terminuotasis – tai indėlis, kurio padėjimo metu tiksliai nusistatoma būsima trukmė bei suma. Nutraukus indėlio sutartį netenkama palūkanų. Dėl didesnių palūkanų tai populiariausias indėlių tipas.
  • Kaupiamasis (taupomasis) – tai indėlis, kuris siūlo patogiai taupyti pinigus reguliariai pervedant norimą sumą pinigų į sąskaitą. Palūkanos kaupiasi šiose sąskaitose, ir yra neprarandamos nutraukus sudarytą sutartį. Palūkanos mažesnės nei terminuotojo indėlio atveju.
  • Periodinis – tai indėlis, išmokantis palūkanas dažnais periodais (kas mėnesį), ir siūlomas kaip atlyginimo alternatyva gyventojams, turintiems didžiules grynųjų pinigų sumas, ir nežinantiems kaip jais pasinaudoti kas mėnesį...
  • Investicinis – tai išvestinis produktas (panašus į su indeksais susietas obligacijas), leidžiantis indėlininkui uždirbti daugiau, jei įvyksta tam tikros sąlygos: pabrangsta kažkurios akcijos, indeksai ir pan. Jei sąlygos neįvyksta, indėlininkas netenka palūkanų.

Valstybės apsauga - indėlių draudimas

Pagal galiojantį LR indėlių ir įsipareigojimų investuotojams draudimo įstatymą, bankuose bei kredito unijose laikomi pinigai yra apdrausti iki 100 000 EUR sumos (2018 metais). Tai reiškia, net ir bankrutavus finansinei įstaigai, indėlininkas, kurio indėlis neviršija 100 tūkst. EUR turėtų iš indėlių draudimo fondo atgauti visus savo pinigus.

Žinoma, visas šis malonumas ne už dyką – bankai draudimo įmonei moka 0,45% nuo indėlių sumos per metus, o šios sąnaudos būna išskaičiuotos iš palūkanų, kurias bankai moka savo indėlininkams. Kredito unijos taip pat moka indėlių draudimo mokestį.

Žiūrint iš indėlininko pusės - jam indėlių draudimas galioja tiek laikant indėlį banke, tiek kredito unijoje. Nepaisant to, praeis tam tikras laiko tarpas iki kol indėlininkas atgaus savo lėšas iš nemokia tapusios įstaigos, ir reikėtų pasverti visas rizikas, iki susiviliojant didesnėmis kreditų unijų palūkanomis. 

Patiko informacija?

Pasidalink nuoroda su draugais ir kolegomis! Kelkime lietuvių finansinį raštingumą kartu!

Komentarai

Rokas_Lukosius 2016-12-01 15:13:41

Laukiame komentarų!